Omamná vůně a nezkrotné barvy frézie a alstroemérie

Omamná vůně a nezkrotné barvy frézie a alstroemérie

Patříte mezi milovníky omamné vůně a nezkrotných barev? Pokud ano, pak si udělejte radost a svůj příbytek osvěžte aranžmá z frézií a alstroemérie. Intenzivní, krásná vůně, která nás obklopí, jakmile vejdeme...

Patříte mezi milovníky omamné vůně a nezkrotných barev? Pokud ano, pak si udělejte radost a svůj příbytek osvěžte aranžmá z frézií a alstroemérie.

Frézie
< a bordercolor="black">Intenzivní, krásná vůně, která nás obklopí, jakmile vejdeme do květinářství, nepatří jiné květině než frézii. Je to až neuvěřitelné, že její malé kvítky mohou tak silně vonět. Vždyť frézie je drobná, subtilní květinka na tenkém a zdánlivě křehkém stonku. Jeho délka se u kvalitních květin pohybuje kolem 50 cm. Ve váze pak vydrží frézie v průměru 12 dní, a proto se stávají oblíbenou součástí nejen jarních kytic. Frézie se hodí do mnoha druhů aranžmá či kytic, ať do smíšených, tak připravených pouze z různobarevných frézií, které se liší třeba jen o jeden barevný tón.

Šlechtění frézií se datuje od přelomu 19. a 20. stol. Původně se mu věnovali ponejvíce
v Itálii, bouřlivý rozvoj pěstování pak začal až od 70. let 20. stol. V současné době se holandští pěstitelé pyšní dokonalou frézií, která má několik květů na jednom stonku.

< a bordercolor="black">Frézie mají nádherné květy výrazných barev. Nejoblíbenější jsou odstíny žluté, hned po ní následují bílá, červená a růžová. K dostání jsou ve všech barevných variantách po celý rok, ale nejvíce od února do května.

Horoskopy nám radí, že nejvhodnější jsou zejména pro ty, kdo jsou narozeni ve znamení Vah, ale darovat je můžeme s úspěchem komukoliv a kdykoliv.

Tipy pro péči:
Floristé doporučují, když si kytici přineseme domů, abychom nožem odřízli 3 centimetry stonku a ponechali květiny chvíli zabalené ve váze, než se napijí vodou. Do vody by se měla přidat výživa pro řezané květiny. Vyvarovat bychom se měli blízkosti kytice a zrajícího ovoce, zeleniny i výfukových plynů, které obsahují pro ně škodlivý etylén, a místnost, ve které květiny uchováváme, bychom neměli zapomenout občas vyvětrat.

Alstroemérie
Dobrodruh a právník Clas Alstroemer objevil tuto květinu již v 18. století na své výpravě v Chile. Nebýt jeho, možná by si jí vůbec nevšimli pěstitelé v Anglii a v Nizozemsku, kteří se jejím
Nejoblíbenější barvou je růžová, od něžných odstínů odrůd ‘Flamengo’ a ‘Pink Minetti’
po sytější růžovou, kterou mají květy odrůd ‘Ibiza’ a ‘Granada’. Intenzivní červení se pyšní ‘Sacha’ a nová odrůda ‘Bourgogne’ v barvě burgundského vína. V nabídce nechybí ani žlutokvěté odrůdy, z nichž vyniká ‘Yellow King’ se zářivě žlutými květy. Z oranžových poutá pozornost ‘Victoria’, z bílých ‘Virginia’ a ‘Diamond’. Za zmínku stojí i dvoubarevné odrůdy ‚Pink Diamond’ a ‘Rebecca’.

Alstroemérie jsou na trhu k dostání celoročně. Její květy vyniknou samostatně, v kombinaci různých odrůd nebo i ve smíšených vazbách, například v kombinaci s růžemi. Na posledním veletrhu Floriade 2002, který se koná v Holandsku jednou za čtyři roky, byla alstroemériím věnována samostatná výstava. Na ploše 100 m2 bylo k vidění mnoho jejich odrůd nespočetných barev a tvarů.

Tip na péči:
Při koupi by měla všechna poupata mít znak zralosti a vykazovat již konečnou barvu. Výživa pro řezané květiny pomůže rozvinout i ta nejmenší poupátka a udržet čerstvost celé vazby na delší dobu. Konečky stonků seřízneme šikmo nožem, a z blízkosti květin odstraníme zdroj etylénu: zrající ovoce, zeleninu a výfukové plyny, které květiny poškozují. Ve váze nám při dobré péči vydrží 16-20 dní.

-Holandská květinářská kancelář-

Komentáře

Načítám komentáře...