Povýšené lampy

Povýšené lampy

Součástí mezinárodního veletrhu Salone del Mobile v italském Miláně byla letos také výstava světel Euroluce. Zúčastnilo se jí kolem pětiset výrobců osvětlení z nejrůznějších koutů světa, kteří představili novinky na následující období. Nejen jejich postřehy, ale i názory prodejců vám nyní přinášíme. Dávno pominula...

Porca MiseriaSoučástí mezinárodního veletrhu Salone del Mobile v italském Miláně byla letos také výstava světel Euroluce. Zúčastnilo se jí kolem pětiset výrobců osvětlení z nejrůznějších koutů světa, kteří představili novinky na následující období. Nejen jejich postřehy, ale i názory prodejců vám nyní přinášíme.

Dávno pominula doba, kdy jsme si doma pověsili jedno centrální svítidlo, a to osvětlovalo celou místnost. Ti, kteří se zabývají vybavením interiéru, vědí, že každá místnost má specifická pravidla osvětlení, která zabezpečují bezpečný pohyb v místnosti, dostatek světla k určité činnosti a zároveň dotvářejí atmosféru každého interiéru. Jdeme-li si proto vybírat osvětlení, měli bychom mít předem rozmyšlené jeho umístění. Volba tvaru pak podléhá celkovému charakteru místnosti.

Dvě cesty
CampariDnešní návrháři osvětlení se ubírají dvěmi cestami. Jedni z nich preferují rovné a strohé linie častokrát přecházející až do technických tvarů. Vyrobeny jsou z kovu (hliníku) nebo skla, nejčastěji ponechaných v přírodních odstínech, případně v neutrálních tónech jako je bílá, čirá apod. Druhou cestou se ubírají návrháři, kteří preferují více dekorativnosti. Ovšem pozor! V tomto případě není vhodné házet do stejného pytle výrobce replik či stylových lamp s návrháři světel v moderním, byť dekorativnějším pojetí. Tyto lampy mají určitou tvář, jejich tvar je nevšední až provokativní. Jedním z uznávaných návrhářů těchto svítidel je Němec Ingo Maurer. Jeho lampy každoročně sice šokují, avšak návrhář nikdy nespadl pod určitou hranici nevkusu. Připomeňme jeho známý lustr Svinská bída, který je sestaven z rozbitých jídelních talířů. Loni tento světoznámý návrhář představil závěsné svítidlo Campari, což je lampa složená mj. z menších lahví naplněných tímto nahořklým nápojem. StardustLetos se nechal inspirovat kosmem, a tak hlavní místo v expozici zaujalo stropní svítidlo napodobující vesmírné plavidlo, které bylo nově doplněno stolem ve stejném duchu (viz obr.). Všichni návrháři ubírající se touto cestou používají nejrůznější materiály, které kombinují s nevšedními prvky. To a neobvyklé tvary je pak staví do popředí zájmu nejen odborné, ale i laické veřejnosti.

Některé gigantické společnosti dokonce mívají obě tato spektra. Nezávisle na sobě (i když pod stejným názvem) spolupracují s týmy návrhářů, kteří pro ně připravují ucelené kolekce buď technického nebo dekorativního rázu. Důvod je prostý. Podíváme-li se na to z ekonomické stránky, zjistíme, že většina výrobců žije z projektů techničtějšího zaměření (továrních hal, kanceláří apod.), do kterých potřebují adekvátní osvětlení. Ovšem chtějí-li oslovit širší škálu klientů, musí nabídnout víc. A tím je právě druhá složka dekorativnějšího osvětlení, které je vhodné třeba pro hotely, soukromé rezidence, rodinné vily apod.

Povýšená lampa
LuesterLetošní rok nepřinesl z hlediska navrhovaných tvarů či používaných materiálů zásadní změnu. Novinky se však objevily v docela jiném okruhu. Návrháři lampě přidali funkci, a tím její účast v domácnosti zhodnotili. Italská společnost Artemide představila stolní lampu, jejíž součástí jsou také hodiny s budíkem. Novinkou byla rovněž lampa, která v interiéru sloužila zároveň jako reproduktor. Polyfunkční osvětlení se setkávalo s nebývalým ohlasem, návštěvníci (a tedy potenciální kupci) se s neskrývanou radostí zajímali o vystavené modely. Dalo by se proto říci, že budoucnost osvětlení nebude paradoxně v ještě lepších a účinnějších zdrojích osvětlení, ale s největší pravděpodobností v dalších funkcích, které majitelům zpříjemní a zpohodlní život.


lampa jejíž součástí jsou hodinylampa jejíž součástí je reproduktorVybírejte osvětlení nejen podle vzhledu, ale popřemýšlejte i o jeho funkcích
Hlavní osvětlení má za úkol přehledně osvětlit celý prostor
Stolní, nástěnnou či stojací lampou můžete dotvořit atmosféru
Pracovní lampa osvětluje desku stolu
Nezapomeňte na dostatečný zdroj osvětlení
Některé modely lamp jsou vybaveny přepínačem na intenzitu světla (svítí 100% nebo 50%)
Ideálním řešením je použít stmívací systém

-Jaroslav Hamza-

Komentáře

Načítám komentáře...