Květiny v interiéru

Květiny v interiéru

Minulý týden jsme si představili trend letošního léta a dnes si představíme první z květin, které se výborně hodí k využití v tomto trendu a pro oživení interiéru. Alstroemeria – benjamínek letního trendu Alstroemerie jsou velmi oblíbenou součástí kytic, zejména pro bohatou barevnou škálu květů. I proto se s...

Minulý týden jsme si představili trend letošního léta a dnes si představíme první z květin, které se výborně hodí k využití v tomto trendu a pro oživení interiéru.

Alstroemeria – benjamínek letního trendu
Alstroemerie jsou velmi oblíbenou součástí kytic, zejména pro bohatou barevnou škálu květů. I proto se s těmito zajímavými květinami setkáváme stále častěji. Nejobvyklejší jsou květy červené, růžové, broskvové, oranžové, lila a žluté, s veselými tečkami a pruhy, které je činí ještě přitažlivější. Bez ohledu na atraktivitu novinek jsou alstroemerie velmi oblíbenými květinami, přestože vynikají svou křehkou krásou ve váze, dokáží vydržet dlouho.

Alstroemeria se začala uměle pěstovat a šlechtit teprve v 50. letech minulého století - začátky přitom nebyly nijak jednoduché. Popularita této krásné květiny začala růst až v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, kdy se šlechtěním začali zabývat pěstitelé v Anglii a Nizozemí. Později ve šlechtění pokračovaly pouze nizozemské firmy. Byla tak vyšlechtěna celá řada barevných kultivarů, květy se objevily v několika velikostech, včetně miniaturních, které jsou ideální pro malé kytice uvázané podle letošního letního trendu Precious Shields. Cílem bylo a je vyvinout odrůdy, které pokvetou celý rok, nebudou citlivé na letní horko ani nedostatek světla v zimě. Dnes je alstroemeria velmi oblíbenou řezanou květinou a na trh se dodává po celý rok, nejvíce však v období od května do srpna.

Rod Alstroemeria byl pojmenován po Clasu Alstroemerovi - švédském právníkovi a žáku Carla Linného. Alstroemer byl cestovatel, žil v 18. století. Z jedné své výpravy po Jižní Americe, Chile a Peru poslal semena této krásné květiny svému učiteli. Její geografický původ je právě tam. Květina tam roste v chladných, avšak slunných horských oblastech.

Její půvab vynikne v jednodruhových kyticích složených z různobarevných odrůd, jejichž barevný tón vzájemně ladí. Podle posledních květinových trendů se do popředí dostává kombinace alstroemerie například s lilií, nevadlcem či hledíkem. Tvar jejich květů i barevné odstíny jsou ideální pro interiér, kde se snoubí přirozené prvky a moderní design.

Několik tipů: Poté, co si přineseme kytici alstroemerií domů, vložíme ji ještě v papírovém obalu do vázy s vodou a necháme pořádně napít. Doporučuje se ještě předtím seříznout část stonku šikmým řezem a samozřejmě odstranit všechny listy, které by zůstaly pod hladinou vody. Přídavek výživy pro řezané květiny zaručí, že vykvetou i malá poupátka a my se budeme z kytice těšit ještě déle.

Hledík pro domácí pohodlí
Hledík, Antirrhinum majus, je oblíbená letnička, která svými pestrobarevnými květy rozjasňuje nejednu zahradu. Hledíky se na záhonech pěstují odedávna. Již mnoho let jsou oblíbené i jako řezané květiny. Historie rostliny sahá až do roku 1561. Roste divoce v oblastech okolo Středozemního moře a je nápadná dlouhými klasy svých barevných květů. Dodnes bylo vyšlechtěno mnoho barevných variant, řada z nich s dvoubarevnými květy. Číňané si na Nový rok předávají kytice hledíků jako přání prosperity a dlouhého života.

Hledík se používá jako řezaná květina již po mnoho let. V kyticích a aranžmá podle letního trendu 2003 ztělesňuje domácí pohodlí, něhu a bezpečí. Nejvýznamnějšími barvami jsou bílá, oranžová, žlutá, růžová, červená a pak dvojbarevné odrůdy, jako například bělorůžová.

Několik tipů: Při správné péči vydrží květy hledíku ve váze svěží 8 až 10 dní. Moderní odrůdy, které nyní přicházejí na trh, vydrží déle - až 12 dní. Hledík potřebuje velké množství vody, doporučuje se přidání výživy pro řezané květiny. Když si kytici, která obsahuje hledíky, přineseme domů, ořízneme konce stonků ostrým nožem. Vždy se snažíme o co nejšikmější řez. Vodu ve váze je dobré každé tři dny vyměnit. Je také důležité, aby váza s květinami nestála na slunci.

Komentáře

Načítám komentáře...