Rostliny v hlavní roli

Rostliny v hlavní roli

Pokojové rostliny mohou hrát v interiéru pouhou roli krásných doplňků, kterými prostředí zdobíme, decentně ho doplňujeme těmi správnými barvami květů a listů a úmyslně kombinujeme různé struktury tak, aby výsledný efekt byl co nejsilnější. Anebo se rostliny mohou stát doslova ústředním tématem pokoje; to když vše...

Pokojové rostliny mohou hrát v interiéru pouhou roli krásných doplňků, kterými prostředí zdobíme, decentně ho doplňujeme těmi správnými barvami květů a listů a úmyslně kombinujeme různé struktury tak, aby výsledný efekt byl co nejsilnější. Anebo se rostliny mohou stát doslova ústředním tématem pokoje; to když vše ostatní v místnosti podřídíme právě jim.

Ať už se rozhodneme pro první nebo druhou variantu, vždy se budeme v prostoru sdíleném společně s rostlinami cítit spokojeně a vyrovnaně. Pozitivní vliv rostlin na lidskou psychiku je znám už dlouho a byl i mnohokrát vědecky prokázán. Jejich přirozená krása a zelená barva v nás vzbuzují radost, mírní duševní napětí a deprese - nejen proto, že činnosti spojené s pěstováním rostlin odpoutávají naši mysl od běžných denních starostí. Rostliny také zlepšují životní prostředí, zejména tím, že zvlhčují suchý vzduch, a to se např. v panelových domech nadmíru hodí. Nejoblíbenější zelenou barvu má podle výzkumů juka, fíkusy a břečťan.

Rostliny v jednotlivých pokojích
Pro uvítání

Hala, prosvětlené předsíně a schodiště jsou místy, která navštívíme jako první, hned když vstoupíme do bytu nebo rodinného domku. Schodiště jsou někdy opomíjena, ale jsou to prostory, které se díky rostlinám mohou proměnit k nepoznání. Do větších hal se hodí rostliny rozměrnější, jež prostor opticky zmenšují a zútulňují. K takovému účelu se velmi dobře hodí fíkus benjamina nebo palma Chamaedorea elegans. Výjimkou u rodinných domů nejsou ani malé skleníčky či zimní zahrady, které také slouží jako obytný prostor. Velmi dobře lze tato místa využít pro pěstování palem, banánovníku, juky či dracény.

Pro zpříjemnění práce
Pracovní prostředí kuchyně je určitě potřeba nějakou tou květenou zútulnit a zjemnit, abychom se tu cítili dobře. V tradičních či venkovských kuchyních lze rostliny v ozdobných květináčcích umístit na různé skříňky a poličky. Také okna poskytují ideální místo, na něž lze rostliny v závěsných košíčcích umístit. (Jaké rostliny jsou do kuchyňského prostředí vhodné, naleznete zde)

Pro harmonii těla a duše
Koupelna svým vlhkým prostředím může vyhovovat mnoha rostlinám, ovšem jedině tehdy, pokud v ní nechybí okno, aby rostliny měly dostatek světla. Pokud dokážeme našim rostlinám potřebné podmínky vytvořit, odmění se nám bujným růstem a naší koupelně navíc dodají styl. Zelená barva nadto mimořádně dobře ladí s bílou, jež v našich koupelnách stále převládá. Uklidňuje rovněž oči i mysl, a proto se rostliny do koupelny velmi dobře hodí. Proč si tedy dlouhé minuty, které trávíme ve vaně, když relaxujeme, nezpříjemnit pohledem na krásné rostliny? Do koupelny dobře padne pestře zbarvený kroton (Codiaeum), zelené listy ledviníku (Nephrolepis exaltata), popínavý břečťan (Hedera helix) nebo asparágus. (Více o rostlinách vhodných do koupelnového prostředí naleznete zde)

Pro klidnější spánek a lepší atmosféru
Nejvíce času ze všech místností bytu tráví většina zaměstnaných lidí v ložnici. Proto je tato místnost, určená k načerpání nových sil, přímo optimálním útočištěm pro rostliny, které člověku s regenerací sil dovedou účinně pomáhat. Pokoj můžeme velmi dobře ozdobit sbírkou kapradin či pepřinců. Pokud v něm neotvíráme všechna okna, lze parapet využít k pěstování světlomilných rostlin, například kaktusů. To platí i pro další obytné místnosti, například obývací pokoj. Ten bývá zpravidla místem, kde se všichni potkávají, a také bývá místností největší. Proto zde můžeme pěstovat i rozměrnější rostliny jako banánovník či palmy. (Více o rostlinách vhodných do obývacího pokoje naleznete zde)

Několik rad pro umístění rostlin v interiéru:

 • velké rostliny působí nejlépe solitérně

 • rostliny s velkými listy vytvářejí kulisu pro malolisté - palmy a kapradiny vyniknou zejména v protisvětle

 • menší rostliny aranžujeme do větších skupinek

 • převislé rostliny vypadají báječně zavěšené od stropu nebo na stěnách

 • menší rostliny vyniknou na stole nebo poličce

 • Na parapety umísťujeme pouze rostliny, které snášejí přímé paprsky slunce. Rostliny na okenním parapetu mohou zdůraznit hezkou vyhlídku, nebo naopak zastřít nehezký výhled. Vždy pro naši květenu vybíráme hezké květináče, které ladí s interiérem.

  -Holandská květinářská kancelář-

  Komentáře

  Načítám komentáře...