Malá koupelna - žádný problém!

Malá koupelna - žádný problém!

Je-li součástí bytu malá koupelna a nelze ji stavebními úpravami zvětšit, pak nezbývá nic jiného, než se s prostorem vypořádat. A i když se s metry musíme smířit, výsledek může být překvapivě praktický a zároveň hezký. Cesty k takové proměně vedou dvě. Jedna je rychlejší, levnější a méně účinná, druhá náročnější,...

Je-li součástí bytu malá koupelna a nelze ji stavebními úpravami zvětšit, pak nezbývá nic jiného, než se s prostorem vypořádat. A i když se s metry musíme smířit, výsledek může být překvapivě praktický a zároveň hezký.

Cesty k takové proměně vedou dvě. Jedna je rychlejší, levnější a méně účinná, druhá náročnější, nicméně výsledek je stoprocentní.

Rychlá proměna
Provádí se v momentě, kdy nechcete měnit keramické zařízení, ale máte v úmyslu místnost zútulnit a opticky zvětšit. K pocitu nestísněných prostor pomůže obklad menších formátů, ideální je mozaika, vhod přijdou i dlaždice formátu 15 x 15 cm nebo 20 x 20 cm. Velkoformátové obklady rozčleňují stěny velkým rastrem, navíc při jejich pokládce vzniká množství prořezů, kterým se u velkého formátu na malé ploše nelze vyhnout. Prostoru rovněž pomůže dlažba, která bude formátem, barvou a vzorem odlišná od obkladu. Místnost tak nebude slitá v jeden celek. Obecně platí, že do malých místností volíme světlé odstíny, zrcadla místnost opticky zvětší podobně jako průsvitné zástěny, které dodají prostoru volný a vzdušný dojem.

Zařizujeme malou koupelnu
Pokud se rozhodneme malý koupelnový prostor zařídit nově, pak bychom měli zvýšenou pozornost věnovat správné volbě zařizovacích předmětů. Na trhu existují ucelené kolekce s komprimovaným tvarem, který umožňuje snadné začlenění do nevelkého prostoru a zároveň vysoký komfort pro uživatele. Platí, že bychom vždy měli vybírat prvky odpovídající nejen rozměrem, ale zároveň s jednoduchým tvarem, který dovolí snadnou a rychlou údržbu.

Umyvadlo je nejpoužívanější částí koupelny, proto pro něj musíme vybrat snadno přístupné místo a model s dostatečně velkým mycím prostorem, i skromné odkládací plochy určitě přijdou vhod. Ideální jsou umyvadla s šíří 50 — 55 cm a menší prostorovou hloubkou 42 — 45 cm, do opravdu malých místností můžeme zvolit modely s hloubkou 38 — 40 cm. Místo ušetří rohové varianty, případně asymetrická umyvadla, která mají odkládací plochu na levou nebo pravou stranu.

Do malých koupelen se zpravidla nevejde sprchový kout a vana zároveň. Proto se majitelé musí rozhodnout pro jednu nebo druhou variantu. Co je lepší? I když sprchování je rychlejší a hygieničtější, upřít si blahodárnou koupel není ideální. Proto je vhodnější zvolit ergonomicky přizpůsobenou vanu, která je vhodná i pro sprchování. Její designéři vycházeli z tvaru lidského těla, proto je na jedné straně zúžená pro nohy, což v mnoha případech umožní začlenit do koupelny další předmět nebo dovolí otevírat dveře. Pokud se častěji sprchujete, pak je výhodné pořídit si vanu se speciálně upraveným protiskluzovým dnem.

Společná toaleta
Někdy dosáhneme většího prostoru, když s koupelnou spojíme také toaletu. I tehdy však občas bojujeme s centimetry, a tak hledáme úsporné řešení. Na trhu existují komprimované modely, například hloubka závěsného WC je zkrácena z 56 cm na 48 cm, kombi klozet pak z 67 cm na 60 cm. Pokud se nevejde do místnosti bidet, můžeme vedle WC instalovat baterii s ruční sprškou, která zastane jeho funkci. Na trhu je dokonce speciální klozet s integrovanou sprškou a fénem. A pokud si chcete pořídit pisoár, pak existuje verze, která vystupuje pouhých 15 cm ze stěny.

Zařizujeme malou koupelnu
1. Zvolte světlé obklady a dlažbu menších formátů.
2. Zaměřte se na komprimované kolekce zařizovacích předmětů.
3. Dejte přednost vaně před sprchovým koutem.
4. Vhod přijde nábytek s otevřenými policemi nebo s roletkami.

-Jana Malá-

Komentáře

Načítám komentáře...