Se sáčkem, nebo bez?

Se sáčkem, nebo bez?

Bezsáčkové vysavače většinou patří mezi modely ve vyšší cenové hladině. Jejich cena totiž odráží vysokou úroveň použité...

Bezsáčkové vysavače většinou patří mezi modely ve vyšší cenové hladině. Jejich cena totiž odráží vysokou úroveň použité technologie a složitější koncepci.

Rozličné modely fungují na základě různých principů, obecně však platí, že nikdy nebudete muset kupovat náhradní sáčky a že v tomto případě žádný sáček nevytváří bariéru zamezující sání. Vzhledem k tomu, že jsou dnes některé typy sáčků do vysavačů poměrně drahé, mohou být nakonec bezsáčkové vysavače tou levnější alternativou, přestože je jejich pořizovací cena vyšší.

Cyklon
Cyklonové modely vysavačů stály u počátku bezsáčkových vysavačů vůbec. Vzduch obsahující nečistoty je hnán do vysavače, kde rotuje velkou rychlostí, takže se částice prachu usazují v nádobě vysavače působením výkonné odstředivé síly. Tato síla zbavuje vzduch veškerých nečistot. Zbývající nejmenší částice prachu jsou zachyceny ve filtrech předtím, než je vzduch vypuštěn z vysavače ven.

Sáčky
Běžné vysavače se sáčky jsou většinou levnější než jejich bezsáčkové protějšky a umožňují snadnější likvidaci nashromážděných nečistot. Sáčky ale nemohou být opakovaně použity, jelikož prach rychle zanáší póry vysavačového sáčku, zabraňuje tak proudění vzduchu, takže postupně klesá sací výkon vysavače a vysavač je méně účinný v odstraňování dalších nečistot. Abyste dosáhli se sáčkovým vysavačem těch nejlepších výsledků, měli byste si zvolit vysavač s co největším výkonem - pro domácí použití jsou většinou dostačující vysavače s výkonem pohybujícím se v rozmezí 1100 až 1600 wattů.

-jop-
Foto: Panasonic a archiv

Komentáře

Načítám komentáře...