Rychlé bytové proměny

Rychlé bytové proměny

Změna je život a platí to ve všech směrech. I domov se nám po čase začne zdát fádní, a to i přesto, že jsme jeho zařízení kdysi považovali za nejlepší na světě. Dnes už nepomáhá ani přemístění nábytku z místa na místo – chtělo by to změnu úplně jiného charakteru! Podstatou úspěchu každé bytové proměny jsou základní...

Změna je život a platí to ve všech směrech. I domov se nám po čase začne zdát fádní, a to i přesto, že jsme jeho zařízení kdysi považovali za nejlepší na světě. Dnes už nepomáhá ani přemístění nábytku z místa na místo – chtělo by to změnu úplně jiného charakteru!

Podstatou úspěchu každé bytové proměny jsou základní stavební prvky interiéru v nadčasovém pojetí. Barevnost by neměla podléhat právě probíhajícímu trendu a tvary by se neměly v krátké době omrzet. Současnému interiéru sluší jednoduché rovné linie a zařízení v dřevěné dýze, případně v bílém laku. Dýha by pak měla odpovídat charakteru místnosti a naturelu uživatelů. Do menšího prostoru jsou vhodné světlé dřeviny (např. jasan, javor apod.), ve velkých místnostech se nemusíme obávat tmavšího provedení například moření do odstínu wenge nebo tmavého dubu apod. Ryze nadčasové a teplé pojetí zastává zbarvení hrušňového a třešňového dřeva.

Úspěch na dosah
Máme-li takto pojednaný interiér, pak už je docela snadné vnést sem požadovanou atmosféru. Tu docílíme pomocí správně zvolených barev. Začněme malbou stěn, s nimi zkombinujme záclony a závěsy. Celkový charakter dodáme místnosti volbou koberce. Jednotlivé doplňky musí mezi sebou ladit a doplňovat se. Vycházíme ze známého barevného kruhu. Obecně platí, že pěkně působí tón v tónu. Vyberte proto jednu barvu, kterou odstupňujte od světlého k tmavému odstínu. Můžete rovněž použít barvy se stejnou jasností, případně kombinovat barvy ze stejné oblasti (základní barva + odstín, kde se zřetelně vyskytuje například červená + namodralá červeň). Interiér lze následně doladit pomocí doplňků, vedle obrazů to jsou vázy, aranžmá ze sušených květin a podobně.

Proměny za pár minut
Výhoda v takto pojatém interiéru je v tom, že ho můžeme snadno a rychle proměnit. Stačí třeba jen změnit barevnost stěn nebo vyměnit závěs. Velkou výhrou je čalouněný nábytek se snímatelným potahem. Kromě toho, že ho můžeme snadno sundat a vyprat, lze ho také čas od času zaměnit. Výrobci buď sami poskytují uživateli možnost koupit další variantu z předem připravené nabídky, případně si ho uživatel může nechat ušít z jím vybrané látky. Výměnou pak místnost znovu získá zcela jiný charakter.

Změnu atmosféry dosáhnete rovněž osvětlením. Kromě centrálního světla proto vybavte místnost všemi typy svítidel, vytvořte jimi zóny a používejte světla podle aktuální potřeby. Dopřejte si nejrůznější barvy, stojací i stolní lampy vybírejte s barevnými stínítky, u bílých nebo čirých provedení můžete použít barevný zdroj světla.

Koupelna
Jednou z místností, která se méně snadno proměňuje, je koupelna. Napevno instalované zařizovací předměty a obklady s dlažbou předurčují tomuto prostoru na několik let dopředu určitý ráz. I tady se proto vyplatí vybírat neutrální barvy. Zařizovacím předmětům sluší bílá barva, obklady a dlažbu volíme rovněž v nadčasovém pojetí. Chceme-li prostor prozářit listelou nebo dekorem, pak volme mnohobarevné pojetí, podle kterého můžeme vždy doladit ostatní doplňky, jako jsou ručníky, vanová a sprchová předložka, sprchový závěs, držák mýdla, kartáčků ad.

Obecné zásady
1. Základní prvky interiéru volte v nadčasovém pojetí
2. Barevnost vneste do místností pomocí malby stěn
3. Textilní doplňky, jako jsou závěsy, čalounění, koberec ad., lze rychle změnit
4. Drobnosti pak dodají interiéru osobitý charakter

-Ludmila Nová-
Foto: archiv

Komentáře

Načítám komentáře...