Narodilo se nám dítě

Narodilo se nám dítě

Přestože porodnost všeobecně klesá, i tak jsou porodnice stále plné maminek, připravených na svůj velký den. Jakmile mají porod zdárně za sebou, těší se i s novým přírůstkem zpátky domů. Kromě milujícího manžela a třeba i dalších dětí, by tu na ně mělo čekat pevné zázemí – nově zařízený pokoj nebo přinejmenším jeho...

Přestože porodnost všeobecně klesá, i tak jsou porodnice stále plné maminek, připravených na svůj velký den. Jakmile mají porod zdárně za sebou, těší se i s novým přírůstkem zpátky domů. Kromě milujícího manžela a třeba i dalších dětí, by tu na ně mělo čekat pevné zázemí – nově zařízený pokoj nebo přinejmenším jeho vyhrazená část. Je přeci všeobecně známo, že pokud přípravy zázemí pro nemluvně nezajistíme před jeho narozením, později se to podaří jen s nemalými obtížemi, případně vůbec ne.

S příchodem novorozeněte se v domácnosti mění téměř všechno. Od rodinného rozpočtu, přes úpravu běžného denního programu až po selekci přátel. Je nasnadě, že bezdětní partneři žijí jiným rytmem než manželé s novorozenětem. To ale mladé páry neodradí od úmyslu založit rodinu, a tak doma budují.

Nakupujme s rozmyslem
Většina rodičů chce dopřát svým dětem to nejlepší, a tak nakupují a hromadí doma téměř všechno co současný trh nabízí. Je to ale potřeba? Zpravidla nikoli, proto by podobné nákupy měly probíhat opravu s rozvahou.

Důležité je v prvních měsících zabezpečit dostatečnou hygienu, to znamená vymezit prostor, kde budeme dítě přebalovat a koupat. Klasický stůl s několika dekami dnes nahradily komody, jejich vrchní deska je upravena na přebalovací pult, zásuvky pak dobře poslouží k úschově všech potřebných pomůcek. Jinou variantou jsou mobilní sestavy, zpravidla kovová konstrukce, která nese pult s podložkou na přebalování a úložné police. Některé modely jsou vybaveny vaničkou schovanou pod pultem. Lze ji vysunout případně se musí horní deska odložit. Bohužel to není moc praktické, proto je výhodné mít vaničku samostatnou, ideálně v blízkosti přebalovacího pultu nebo je-li prostor, tak přímo v koupelně. Oblíbený je kbelík v němž se dítě koupe ve skrčené poloze, která napodobuje polohu v matčině těle.

Dalším nezbytným prvkem domácnosti je postýlka. Ideální je klasická varianta se zábranou proti pádu dítěte.

Další dětské pomůcky, jako jsou speciální ohrádky, chodítka apod. sice nejsou na škodu, ale jenom v těch domácnostech, kde je dostatek úložných prostor a tam, kde do podobných udělátech chtějí manželé investovat. Pravdou je, že budou využívána jen krátkou dobu, takže počáteční nemalá investice nemusí být tou nejvhodnější.

V každém případě by měl být dětský kout uspořádán tak, aby jednotlivé úkony na sebe logicky navazovaly. Aby se matka zbytečně nenamáhala a ani nezdržovala.

Zajistěte bezpečnost
Pár měsíců uteče jako voda a aniž by se matka nadála, z jejího klidného nemluvněte se stane drak. Dráček, který neuvěřitelnou rychlostí vleze úplně všude. Je proto nutné zajistit naprostou bezpečnost. A tak schody opatřeme speciální zábranou, podobně jako přístup ke krbu a dalším nebezpečným místům. Ostré hrany a rohy zabalme do plastových krytek, nebezpečně přečnívající ubrusy připevněme ke stolu a všechny těžké předměty z dosahu dětských ruček.

Samostatnou kapitolu jsou domácí spotřebiče. Většina současných modelů je vybavena speciální pojistkou (klíčem), která zabrání nechtěnému spuštění. Pokud ji nemají pak nezbývá nic jiného, než dítěti cestu ke spotřebiči zamezit.

Dětský interiér
Víte kde si dítě nejčastěji hraje? Na zemi. Od doby, kdy začne lézt, zůstane podlaha jeho největším hřištěm. Z tohoto důvodu je nutné zvolit správnou podlahovou krytinu. Ideální jsou měkké materiály např. dřevo nebo korek, vhod ale přijde i podlaha z laminátu případně PVC či linolea. Takovou podlahu je pak vhodné doplnit kusovým kobercem, třeba s dětským motivem (s ulicemi, letištěm apod.), z materiálu, který se snadno udržuje.

Celkové ladění místnosti můžeme přizpůsobit pohlaví dítěte, příjemně působí tapety nebo malby s dětskými motivy. Obecně platí, že bychom měli vybírat barvy v teplých odstínech, které místnost zútulňují.

Čas oběda
V nejbližších měsících se dítě mimo jiné začne učit jíst. Nemůže sedět na klasické jídelní židli, proto jsou pro děti připraveny nejrůznější typy dětských sedadel. Vyznačují se vyšší podnoží, navíc mají samostatný jídelní pult a bezpečnostní pásy, některé typy jsou vybaveny i měkkým polstrováním.

Kromě standardních modelů jsou v nabídce i víceúčelové, které lze přestavět na samostatnou židličku se stolkem, což přijde vhod v pozdější době. Oblíbené jsou i rostoucí židle, u nichž lze snadno nastavit výšku sedáku a opěrky nohou, takže bude s dítětem „růst“ a bude sloužit několik let.

Připravme se na miminko:
1. Připravte prostor pro udržování hygieny
2. Zajistěte naprostou bezpečnost
3. Zvolte postýlku se zábranou proti pádu
4. Nezapomeňte na dětskou židličku
5. Pořiďte si jen nezbytné pomůcky. Ostatní zbytečně zabírají místo.
6. Dětské motivy a barvy v teplých odstínech místnost zútulní.

-Martina Kučabová-
Foto: archiv

Komentáře

Načítám komentáře...