Znáte exotická dřeva?

Znáte exotická dřeva?

Často se při nákupu nábytku setkáváme s názvy dřev, která jsou nám cizí. Možná je praktické oživit si informace, které nám pomohou nenaletět obchodníkům, kteří občas tvrdí, že skříňka je například z pravého palisandru, ale lehká je jako z balzy - takže vlastně výhodná koupě. Nesmysl. Kdyby z palisandru skutečně byla,...

Často se při nákupu nábytku setkáváme s názvy dřev, která jsou nám cizí. Možná je praktické oživit si informace, které nám pomohou nenaletět obchodníkům, kteří občas tvrdí, že skříňka je například z pravého palisandru, ale lehká je jako z balzy - takže vlastně výhodná koupě. Nesmysl. Kdyby z palisandru skutečně byla, neobjednávejte stěhovací vůz, ale těžkotonážní jeřáb.

Abura
Jedná se o dřevo pocházející z východní Afriky, kde roste zejména v tropických bažinatých lesích. Má žlutohnědou až načervenalou barvu a slabě pruhovanou texturu. Abura se dobře opracovává. Občas jsou jí dávány nesprávné názvy africká olše nebo africký topol. Používá se jako náhrada za olši, borovici limbu a je-li dřevo přimořeno, také za buk nebo hrušku. Ve srovnání se jmenovanými dřevy je však pevnější.

Ako
Vyskytuje se v oblasti Senegalu. Ako je známé teprve od roku 1960 a považuje se za náhradu několika druhů dřevin. Používá se zejména k výrobě dýh, ale jejich příprava není jednoduchá, protože ako se už při mírném přeschnutí zvlní. Přibarvenou dýhou aka jsou imitována především cenná dřeva.

Eukaliptus
Roste zejména v jižní Austrálii a stromy odolávají mrazu až do minus čtyř stupňů. Asi každý zná blahodárný eukaliptový olej a malou rostlinku je už dnes možné koupit i v květinářství. V bytové kultuře je však znám jako vhodný materiál pro rámy oken a dveří. Při opracování eukaliptu je nutné používat nástroje s tvrdokovovými břity. Barvu má nažloutlou až hnědou.

Palisandr
Roste zejména v Brazílii. Barvu má hnědofialovou, a tím se liší od mnoha mořidel, která nesou jeho název a barvu mají sytě hnědou. Pravý palisandr byste poznali nejenom odlišnou barvou, ale také díky značné hmotnosti. Používá se v podobě dýhy, jíž bývá opláštěno lehčí dřevo. Nábytek z masivního palisandru by byl totiž téměř nemobilní.

Eben
Eben je pravým oříškem mezi dřevinami. Má sice krásnou, téměř černou barvu, ale je tak těžký, tvrdý a drahý, že ho ani na panovnických dvorech nikdy nepoužívali v podobě masivního nábytku. Navíc ve formě silnější desky velice rád praská. Africký eben byl v sedmnáctém století používán jako dýha a kombinován s bělostnou perletí, případně cínem (levnější varianta). Nejlepší ebenové dřevo se těží na Madagaskaru.

Gingko
Mnoho lidí se dnes zajímá o listy stromu gingko biloba, protože díky reklamám farmaceutických firem je každému známo, že jejich extrakt stimuluje mozkovou aktivitu. Málokdo však tuší, že samotný strom je využíván i v nábytkářství. Jeho dřevo má nažloutlou barvu a je podobné borovici. Nicméně je mnohem kvalitnější a jeho nejlepší užití se nabízí v podobě dýhy na obklad stěn. Jestli má i jako obklad podobné stimulující účinky jako odvar, se bohužel neví. Roste zejména v Asii.

Mahagon
Je znám z umělých dýh socialistických bytových „stěn“, které ho léta pouze imitovaly. Pravý mahagon má lososově červenou až nahnědlou barvu. Dá se použít i v masivu, ale pravděpodobně by to bylo nepřiměřeně drahé, proto se raději využívají skutečné dýhy. Dobře se opracovává a nejvíce se těží na Pobřeží slonoviny. Odlišný je však americký mahagon, který je světlejší a jeho těžba je v souladu s mezinárodními úmluvami zakázána. Pokud na trhu najdete nábytek z amerického mahagonu, čeká vás zbohatnutí z dobré investice, ale spíš vězení, kde budete složitě vysvětlovat, jak jste k němu přišli.

Wengé
Toto dřevo bylo objeveno v roce 1883 ve středním Kongu. Někdy bývá omylem zaměňováno za palisandr. Je však světlejší a má výraznější žebrování. Jeho dýhy právě přicházejí do módy. Dýhy však bývají pouhou imitací. Wengé roste velice roztroušeně na úbočích konžské pánve. Pokud byste měli nábytek z pravého wengé, chováte doma opravdovou vzácnost.

P.S.: Nezmínili jsme se o exotických dřevech, která odolávají vodě, a nábytku vhodném na zahradu nebo terasu. Příště. Před létem se budou podobné informace jistě hodit.

-das-

Komentáře

Načítám komentáře...