Úskalí i přednosti dveřních zárubní

Úskalí i přednosti dveřních zárubní

Obložkové zárubně jsou v dnešní době už zcela běžným standardem. Liší se ale velmi významně svou cenou, tak jako nakonec i dveřní křídlo. Cena se opět odvíjí od kvality a celkového provedení. U nejlevnějších druhů obložkových zárubní musíme dát zejména pozor na spáry na hranách – někdy jsou totiž dýhy spojeny...

Obložkové zárubně jsou v dnešní době už zcela běžným standardem. Liší se ale velmi významně svou cenou, tak jako nakonec i dveřní křídlo. Cena se opět odvíjí od kvality a celkového provedení. U nejlevnějších druhů obložkových zárubní musíme dát zejména pozor na spáry na hranách – někdy jsou totiž dýhy spojeny nedokonale, je mezi nimi na hraně úzká mezerka, která je tmavá a esteticky ruší, navíc povrch není jednolitý. O něco kvalitnější provedení zárubně má už hranu zaoblenou a dýha tento oblouk plynule sleduje. Zárubeň je tak hladká a vypadá daleko lépe; navíc je prosta už zmíněných spár, takže se dokonale udržuje. U luxusních typů dveří i zárubní starosti tohoto druhu odpadají, nebo by alespoň měly – vše by tu mělo být z velmi kvalitních materiálů a v dokonalém provedení.

Některé firmy dnes nabízejí spotřebitelům, aby si nainstalovali obložkovou zárubeň sami. Podle podrobného návodu by to zručný kutil měl zvládnout sám při dodržení několika podmínek, jako je například minimální teplota či požadavek na relativní vlhkost vzduchu. Zárubně pro typizované dveře se osazují nejlépe během rekonstrukce; do stavebního otvoru, kdy máme hotovy omítky a podlahu.

Jak rychle proměnit starou kovovou zárubeň na „dřevěnou“. Podívejme se ještě na jeden tip okolo zárubní. Stojí za zamyšlení v případě, máme-li v hezkém rekonstruovaném bytě spoustu starých kovových zárubní, chceme se jich zbavit, ale jednoduše už nemáme sílu ani náladu na další bourání a nepořádek. Kovová zárubeň se nemusí vybourávat, lze ji ponechat ve stavebním otvoru a modernější obložkovou zárubní ji lze přímo „obložit“. Některé firmy tuto službu nabízejí a zvládnou to velmi rychle. Po tomto zásahu se průchozí rozměr zárubně zmenší asi o 28 mm.

A lahůdka na závěr: Velmi atraktivní je systém takzvaných „bezpolodrážkových dveří“. Pokud jsou dveře zavřené, tvoří souvislou plochu se zárubní. Navíc, pokud se použijí nikoliv otočné, ale skryté závěsy (což je designérský trend), u dveří se „otevírají“ ještě další možnosti: tato konstrukce dovoluje dveře otevřít úplně, v maximálním úhlu. Při pohledu na zavřené dveře nás potom skryté závěsy vizuálně neruší, naopak umožňují vytvořit dokonale rovnou plochu, ve kterou splývá dveřní křídlo a nový typ zárubně.

-ag-

Související články:
Důležité zarámování dveří
Co dělá dveře dobrými dveřmi?
Interiérové dveře a vše, co k nim patří

Komentáře

Načítám komentáře...