Důležité zarámování dveří - zárubně

Důležité zarámování dveří - zárubně

Pokud se na jakékoliv dveře podíváme z odstupu, vnímáme je spolu se zárubní jako jeden celek. Právě vzhled zárubně určí do značné míry to, zda na nás působí dveře esteticky, nebo ne. Začněme tedy právě u nich. Zárubně neboli “futra“ ve starých měšťanských domech a jiných honosných interiérech byla malým uměleckým...

Pokud se na jakékoliv dveře podíváme z odstupu, vnímáme je spolu se zárubní jako jeden celek. Právě vzhled zárubně určí do značné míry to, zda na nás působí dveře esteticky, nebo ne. Začněme tedy právě u nich.

Zárubně neboli “futra“ ve starých měšťanských domech a jiných honosných interiérech byla malým uměleckým dílem. Stejně tak jako samotné dveře, se kterými zárubně tvořily jednotný celek. Byl to velkorysý soustružený rám, ve kterém se vyjímaly například prosklené dvoukřídlé dveře s krásně leptanými skly. Moderna 30. let pak přinesla umírněnost tvarů, a také rovné, jednoduché a nezdobné zárubně.

Potom, daleko později v éře panelových domů, se objevila nezničitelná kovová zárubeň. Žádná krása, k dovršení všeho natřená na černo, hnědo, šedo nebo se objevovala nažloutlá barva. V takové zárubni to už ani lepší dveře příliš nezachránily. Většinou se navíc objevovaly typové jednoduché dveře s umělohmotnou klikou, které poničily vzhled nejednoho hezkého obývacího pokoje.

Nejjednodušší a nejlevnější – kovové zárubně
V posledních letech se začaly kovové zárubně ve velkém vyměňovat za zárubně dřevěné. Říká se, že pouze s dřevěnou zárubní můžeme dokonale sladit interiér. Něco na tom je, ale nemusí to být pravda absolutně. Není interiér jako interiér. Tradiční obývací pokoj s čalouněnou sedačkou možná, ale co svěží teenagerové pokoje, dílny, pracovny, kde chceme netradiční barvy i materiály a kde se chceme cítit také dobře? Tady je škoda kovovou zárubeň vyhazovat, protože se dá k nepoznání proměnit za pomoci pouhé plechovky barvy. Jenom na ní musíme opravdu tvůrčím způsobem zapracovat. Nemusíme se tu vůbec bát barev – v kombinaci s barvou dveří může být kovová zárubeň v jasně žluté, ostře zelené, blankytně modré, růžové nebo rudé. Napomůže to k vytvoření originálního interiéru – pokud se začne právě dveřmi a barvou stěn, dají se k nepoznání proměnit tisíce kočárkáren a dalších nebytových prostor v našich panelových domech.

-ag-

Související články
Co dělá dveře dobrými dvermi?
Interiérové dveře a vše co k nim patří

Komentáře

Načítám komentáře...