Praktické ukládání

Praktické ukládání

Asi každý zažil v životě situaci, kdy pospíchal a ve skříni nemohl najít zrovna tu správnou věc, kterou si chtěl vzít na sebe. Čas letí a svršek ne a ne najít. Situace jakoby z nepovedené komedie je bohužel častým výjevem běžného života. Přitom předejít jí není obtížné, stačí jen skříň vybavit přehledným systémem pro...

Asi každý zažil v životě situaci, kdy pospíchal a ve skříni nemohl najít zrovna tu správnou věc, kterou si chtěl vzít na sebe. Čas letí a svršek ne a ne najít. Situace jakoby z nepovedené komedie je bohužel častým výjevem běžného života. Přitom předejít jí není obtížné, stačí jen skříň vybavit přehledným systémem pro ukládání.

Ještě předtím, než zvolíte jeden z dokonalých vnitřních systémů šatních skříní, měli byste dobře zvážit, jakému způsobu ukládání dáte přednost. Ideální je toto rozhodnutí provést v momentě, kdy připravujete dispoziční řešení bytu. Tedy v době, kdy rekonstruujete původní prostory nebo stavíte nově. Tehdy můžete naplánovat vše podle vlastních potřeb. Zejména v pozdější době oceníte svou předvídavost při plánování úložných prostor.

Dnešní diktát
Současný trend sice velí vybudovat dostatek úložných prostorů, avšak všechny umně skrýt tak, aby v interiéru nepřekážely. Ideální možností je jednu místnost proměnit na samostatnou šatnu. Koncipuje se při rozvržení dispozičního řešení a bývá přechodnou místností mezi koupelnou a ložnicí. Velikost se odvíjí od prostorových možností, některé jsou natolik velké, že do nich lze vejít a zároveň se tu obléci, jiné jsou určené jen pro uložení oděvů. Do bytu nemusíme plánovat pouze jednu šatnu, vytvořit tu můžeme i menší pojetí, kam budeme zavěšovat bundy a kabáty, případně ukládat také obuv. Takzvaná mokrá šatna je praktická hned u vchodových dveří.

Skříně nevymizely
Jinou možností, jak vytvořit doma šatnu, je pořídit si šatní skříň. I dnes se prodává jako součást ložnicové sestavy, shoduje se materiálově i barevně s rámem a čelem postele. Bohužel takové řešení zabírá relativně hodně prostoru, navíc místnost zastavuje, takže majitel nemá moc velkou šanci vytvořit vzdušný a otevřený interiér. Proto šatní skříň pořizujeme v momentě, kdy nechceme doma provádět žádné stavební práce. Vhodnější variantou jsou proto vestavěné skříně. Nejenže v prostoru nepřekážejí, ale vzhled a otevírání dveří si zákazník může určit sám.

I skříň má svůj interiér
Ať už zvolíme kteroukoliv variantu, je velmi důležité pamatovat na správné vnitřní vybavení. Nejběžnější a finančně nenáročné jsou klasické police a šatní tyč, výrobci však uživatelům vycházejí maximálně vstříc, a tak nabízejí další vybavení: nejrůznější typy zásuvek, speciální držáky kravat a kalhot, sklopné tyče, výsuvné koše apod. Správné rozvržení vnitřního prostoru šatní skříně má svá specifika a přesně dané rozměry, úkolem je rozčlenit prostor maximálně efektivně, aby pojal co nejvíce svršků, které budou zároveň přehledně uspořádány.

Cena vnitřního vybavení je závislá na použitém materiálu a jménu výrobce. Nejdražší systémy jsou nabízeny z masivního dřeva, hned za nimi následují díly povrchově upravené dýhou a pak přicházejí na řadu MDF desky s laminovou úpravou ad. Významnou roli tu hraje renomé firmy, je běžné, že zahraniční výrobci jsou oproti tuzemským dražší.
Obecně platí, že do úrovně očí a níže ukládáme svršky, které máme pro každodenní potřebu, do vrchních pater patří méně používané oděvy. Při úvahách o vnitřním vybavení přemýšlejme, které mechanizmy skutečně budeme potřebovat, což vždy závisí od individuálních potřeb. Vybírejme z praktické stránky, například zásuvky s čelním prosklením, které umožní na první pohled zkontrolovat obsah schránky, aniž bychom ji museli otevřít. Praktické jsou i sklopné tyče, s jejichž užitím vyplníme nejvyšší části ad.

Alternativní ukládání
Je možné, že se právě nacházíte v pronajatém bytě nebo zkrátka na podobnou luxusní skříň nebo šatnu nemáte. Nezoufejte. I tehdy můžete docílit pořádku ve svých věcech. Na trhu jsou mobilní otevřené kontejnery s kovovou konstrukcí a s nejrůznějšími typy přihrádek nebo v podobném provedení, avšak uzavřené v látkovém obalu. Nejsou finančně náročné a jejich užití, byť na kratší dobu, určitě zamezí nepříjemnému hledání.

Rozměry, které byste měli znát
1. Oděvy věšené na ramínka potřebují hloubku 60 cm
2. Do prostoru 70 — 120 cm ukládáme oblečení pro denní potřebu
3. Na zavěšení košile nebo saka potřebujeme výšku cca 85 cm, na šaty 120 - 145 cm, na kabát cca 135 cm

Co všechno má obsahovat šatna nebo šatní skříň?
1. Různě vysoko umístěné police
2. Šatní tyč
3. Několik typů zásuvek
4. Osvětlení

-Pavla Křížová-

Komentáře

Načítám komentáře...