Byt pro alergika

Byt pro alergika

Statistiky uvádějí, že alergií trpí každý čtvrtý z nás. Její rozšíření můžeme právem přisuzovat pokroku civilizace, naštěstí ale právě zase ona nás od této nepříjemné nemoci může docela dobře ochránit. Mezi nejrozšířenější patří alergie na pyl, prach a roztoče. Venku proti nim můžeme bojovat jen velmi těžko a s...

Statistiky uvádějí, že alergií trpí každý čtvrtý z nás. Její rozšíření můžeme právem přisuzovat pokroku civilizace, naštěstí ale právě zase ona nás od této nepříjemné nemoci může docela dobře ochránit.

Mezi nejrozšířenější patří alergie na pyl, prach a roztoče. Venku proti nim můžeme bojovat jen velmi těžko a s nevelkým úspěchem, na ochranu před nimi se proto soustřeďme na své soukromí - domov - a zabezpečme tady jejich minimální výskyt. Chceme-li se zbavit všech alergenů způsobujících alergickou reakci, pak jim nesmíme dát šanci se v čemkoliv držet, natož se rozmnožovat.

Podlahová krytina
Jedním z ideálních prostředí, kde se těmto alergenům daří,
je koberec. Právě proto bychom ho měli z interiéru odstranit a zvolit zcela hladkou podlahovou krytinu, ideální je dlažba, linoleum, PVC, korková, laminátová nebo dřevěná podlaha. Všechny se snadno a rychle udržují, výběr závisí vždy od potřeb daného prostoru. Nechceme-li se koberce vzdát, pak bychom měli zvolit kusové varianty s nízkým vlasem, které se snadno udržují, menší rozměry dokonce můžeme vyprat v pračce.

Látka v bytě
Prach i roztoči se drží v nejrůznějších látkách. Mají rádi čalounění, pořizujte si proto nábytek se sundavacím potahem, ideální jsou materiály bez vysokého vlasu a ty které lze prát v pračce. Zbavte se i těžkých závěsů a nahraďte je lehkými voály, okna vybavte žaluziemi.

Postel
Roztočům i prachu se moc líbí také v matracích a lůžkovinách. Jak na ně? V prodeji jsou matrace z takzvaných neutrálních materiálů. Neobsahují žádné alergeny, doporučují se polyuretanové pěny, potah matrace by vždycky měl být snímatelný s možností praní v pračce. Konstrukce lůžka by měla umožnit jeho maximální provzdušnění a snadnou údržbu.

Domácí pomocníci
V boji proti alergenům pomůže technika. Základem je kvalitní čistička vzduchu, kterou umisťujeme do místnosti,
kde alergik spí. Doporučují se modely s účinnými filtry, známé jsou např. filtry proHEPA a HEPA. Neměl by chybět ani kvalitní vysavač, ten by měl mít dostatečný výkon a několik vysoce účinných filtrů. Zvlhčovač vzduchu pak pomáhá při dalších onemocněních např. kašli, chronické rýmě apod.

Nezapomeňte, že:
1. Domácí mazlíčky si domů pořizujte až po poradě s lékařem.
2. Věci, se kterými alergik přichází do kontaktu, často perte. Nezapomeňte na plyšové hračky.

-Jana Bučková-
Foto: archiv

Komentáře

Načítám komentáře...