Tajemství krásného domova - květinové stolky

Tajemství krásného domova - květinové stolky

Květina je jednou z nejkrásnějších a nejpřirozenějších dekorací každého interiéru. Třeba jen zelené listy, ale i pichlavé koule dokáží příjemně proměnit atmosféru, aniž bychom si výrazně uvědomovali, proč se v místnosti cítíme tak dobře. Většina žen si ale funkci květin uvědomuje, a tak neomylně přináší domů nové a...

Květina je jednou z nejkrásnějších a nejpřirozenějších dekorací každého interiéru. Třeba jen zelené listy, ale i pichlavé koule dokáží příjemně proměnit atmosféru, aniž bychom si výrazně uvědomovali, proč se v místnosti cítíme tak dobře. Většina žen si ale funkci květin uvědomuje, a tak neomylně přináší domů nové a nové rostliny, starší přesazuje do větších květináčů nebo je rozsazuje, aby získala další ozdobu. Celkem logicky jednou přijde doba, kdy už nenajde volnou komodu, skříňku, polici, o parapetu nebo koutě ani nemluvě. Kam tedy květinu postavit?

Tehdy přijdou vhod květinové stolky. Myslíte si, že jsou stejné jako odkládací, konferenční, noční, telefonní…? Ani náhodou! Tento druh stolku má svá specifika.

Správná volba
Už z názvu je patrné, že květinový stolek slouží pro umísťování květin. Jeho výběr se proto podřizuje druhu květiny, tzn. zda má převislé listy nebo naopak roste vzhůru nebo se pne po opěře. Znamená to, že čím vyšší květina, tím je lepší najít nižší stolek, který usnadní zalévání a zároveň dá vyniknout celé květině. Převislým rostlinám naopak sluší vyšší stolky, ze kterých listy padají dolů jako vodopád. Velmi pěkně působí, když má stolek polic hned několik. Tehdy je efekt znásoben a výsledek vytváří impozantní celek.

Dalším neopominutelným bodem při výběru květinového stolku je samotný interiér, zejména místo, kam ho chceme umístit. Vycházíme z velikosti prostoru a okolního nábytku a podle toho vybíráme tvar stolku. Ten může být kruhový, oválný, čtvercový nebo obdélníkový, v nejrůznějších velikostech a s jednou nebo více policemi. Výšku zpravidla volíme podle druhu květiny.

Umístění
Pro stolek hledáme místo takové, jaké prospívá květinám. Některé mají rády přímé sluneční světlo, jiným by naopak uškodilo, a tak hledáme kout sice světlý, ale ne na přímém slunci. Pro uživatele je důležité, aby měl ke stolku snadný přístup a mohl ho snadno udržovat a zároveň pohodlně zalévat květiny.

Materiál
Vzhled stolku podléhá celkovému pojetí interiéru. Tam, kde převládá dřevěná dýha, najdeme odpovídající dřevěné provedení, hi-tech interiérům sluší kovové provedení, případně kombinace kov a sklo. Použitý materiál by měl být vodě odolný a důležité je celkové zpracování. Při zalévání se často stane, že voda přeteče, pokud ji včas neutřeme, může zatéct mezi spoje, tím se dostane dovnitř a výrobek znehodnotí.

Květinový stolek vybírejte podle:
1. květiny, která na něm bude stát
2. místa, kam ho chcete umístit
3. celkového pojetí interiéru

Komentáře

Načítám komentáře...