Vlněné koberce pod diktátem módy

Vlněné koberce pod diktátem módy

Koberce podléhají trendům a diktátu světových designérů, stejně jako móda. Každým rokem se mění barvy, vzory i struktury....

Koberce podléhají trendům a diktátu světových designérů, stejně jako móda. Každým rokem se mění barvy, vzory i struktury. Tradiční spektrum materiálů však zůstává... a vede vlna.

Jako nejstarší kobercové vlákno je vlna přepychovým a přitom přirozeným materiálem, který nestárne. V porovnání se syntetickými vlákny však hůře odolává špíně. Koberec z vlny pohlcuje prach, značně tlumí hluk, zlepšuje akustiku v místnosti a výborně izoluje.
Na trhu je pestrý výběr vlněných, ručně tkaných koberců z Indie, Nepálu, Maroka, Nového Zélandu či Afghánistánu a Íránu. Vynikají zajímavými moderními vzory a barevností.

Vlastnosti
Čistě vlněný ručně vyvázaný koberec střední hustoty (tj. 80 uzlíků/cm2 s výškou vlasu 10 mm) vydrží i padesát let. Nový koberec ze 100% vlny však pouští vlas, což je jistá nevýhoda. Jedná se o uvolňování přebytečných zbytků vlny po zastřihávání vlasu. Koberec tím však na kvalitě neztrácí. Prvních několik měsíců ho v žádném případě nevysáváme, jen tzv. zašlapujeme. Pamatujte na to, že vlněný koberec nemusí vyhovovat alergikům, zato molům chutná velice.

Kvalita
Důležitým kritériem při výběru je i hustota tkaní: čím vyšší je počet vláken na centimetr čtvereční, tím vyšší je odolnost proti oděru. Nesmíme však pominout ani techniku výroby koberců. Smyčkové, velmi trvanlivé koberce nejsou stříhané, povrch koberce tvoří pravidelné či nepravidelné smyčky. Koberce s řezaným vlasem vypadají atraktivně, jsou příjemné na dotyk, ale mají špatnou tvarovou paměť. Kombinace střihu a smyčky umožňuje vytvořit na povrchu koberce různé plastické vzory a efekty v jednobarevném i mnohobarevném provedení. Koberce z vlny a hedvábí jsou sice na údržbu náročnější, ale jejich charakterický vzhled a přírodní krása při výběru rozhodně každého upoutají.

Výběr
Na trhu je tedy celá řada koberců vyrobených různou technologií, což má za následek rozdílný vzhled. Například hladký velur, hrubší zrnitý povrch s řezaným vlasem, různé typy taženého vlasu neboli smyčky, exkluzivní druhy s dlouhým vlasem apod. Vlněný koberec má dlouhou životnost, a staráme-li se o něj dobře, pak nás stále bude okouzlovat svým vzhledem.

Údržba vlny

  • Skvrny vzniklé politím co nejrychleji odstraňte nejlépe odsátím, ošetřete vodou a pak vysušte houbou nebo jiným savým materiálem.
  • Na skvrny od vína a piva poslouží směs vody a lihu.
  • Krev odstraníte studenou mýdlovou vodou.
  • Směs glycerinu a vaječného žloutku odstraní například marmeládu, čokoládu nebo med.
  • Mapy od vosku žehlíme přes savý papír, který vyměňujeme, dokud mapy nezmizí.
  • Pokud se objeví povytažený vlas, nikdy ho nevytahujte, ale zastřihněte s výškou koberce.


-das-
Foto: Gruber+Schlager

Komentáře

Načítám komentáře...