Vyměňte žárovky za zářivky

Vyměňte žárovky za zářivky

Nedostatek světla nebo špatné osvětlení se negativně projevují nejen na pracovním výkonu, ale i na psychickém naladění každého...

Nedostatek světla nebo špatné osvětlení se negativně projevují nejen na pracovním výkonu, ale i na psychickém naladění každého člověka. Výběr správného osvětlení se tak stává nesmírně důležitým. Když navíc při jeho výběru vědomě zohledníme i ekonomický a ekologický aspekt, dostaneme se k zářivkám.

Nahraďte žárovky zářivkami
Klasické žárovky pracují na principu tepelného záření a vyzařují v podobě světla jen 10 % svojí energie, zbytek je neužitečně přeměněn na teplo. Skoro všechny typy žárovek se ale dají nahradit úspornými zářivkami. Oproti běžným žárovkám představují zářivky přibližně 80% úsporu elektrické energie, tedy vyzařují stejné množství světla, ale při čtyřikrát až pětkrát nižší spotřebě energie.

Jaké si vybrat?
Na výběr máme lineární a kompaktní zářivky. Pro domácnost jsou nejefektivnější kompaktní s integrovaným elektronickým předřadníkem. Ty mají dlouho životnost (od 6.000 do 8.000 hodin, zatímco životnost klasické žárovky je jen 1.000 hodin) a jejich elektronický předřadník zaručuje start chodu záření bez blikání, stabilní svícení a menší ztráty na energii oproti konvenčním předřadníkům.

Stejně tak jako žárovky mají i zářivky různý příkon, přičemž platí, že s vyšším příkonem se zvyšuje i světelný tok. Například světelnému toku kompaktní zářivky s příkonem 7 W nebo 23 W odpovídá světelný tok žárovky s příkonem 40 W nebo 120 W.

Technické výhody zářivek
Kompaktní zářivky poskytují příjemné rozptýlené světlo a zahřívají se výrazně méně než klasické žárovky, což je předurčuje na použití ve svítidlech s nízkým příkonem. Hmotnost zářivek a jejich rozměry se stále více přibližují žárovkám, díky čemuž je možné je použít i v kloubových a stahovacích svítidlech. Koncovka E27 je klasická, menší koncovka E14 pak umožňuje využití zářivky i v menších svítidlech. Zářivky dále mají ve svém zapojení zabudovanou tavnou pojistku, ani při poruše nebo při jejím poškození proto nenastává proudová „špička“, která může u běžných žárovek způsobit až vypadnutí jističe nebo spálení pojistek. Zářivky ale potřebují mít chlazený elektronický předřadník, proto by se neměly používat v uzavřených svítidlech. Rovněž by se neměly používat v prostředí dosahujícím 40 a víc stupňů Celsia. Kompaktní zářivky jsou také citlivé na vlhkost, proto je není možné instalovat v prostředí, kde je může zasáhnout stříkající voda. Nedoporučuje je se je používat ani v kombinaci se stmívači a podobnými zařízeními.

Nepoužívám je protože…
Mnozí stále dávají přednost klasické žárovce před úspornými zářivkami, protože se rozsvěcují postupně, ale to už není pravidlem. Například trojtrubicové nebo dvojtrubicové kompaktní úsporné zářivky patřící do energetické třídy A a dosahují svítivosti 375 Lumenů až 800 Lumenů se rozsvěcují okamžitě.

Z estetického hlediska si mnozí do svítidel nedává zářivky také proto, že jsou obvykle delší a doslova „trčí“. Ale toto už je také překonané, koupit je možné i podstatně kratší zářivky, jejich trubice jsou spirálovitě zatočené. Zářivky tak výrazně nepřesahují svítidlo a zároveň neztrácejí nic ze své svítivosti, přičemž se svíticí plocha nijak nezkrátí, jen rozprostře do prostoru. A pro ty, kterým vadí rovné nebo spirálovité trubice, jsou na trhu zářivky, které mají trubice ukryté v ozdobné bance, takže se na první pohled podobají žárovce klasické.

Není tedy důvod hledat důvod, proč nesvítit úsporněji.

-Stanislava Murínová-
Foto: FKH electronics, značka ORAVA

Komentáře

Načítám komentáře...