Pestrobarevný dům

Pestrobarevný dům

Dnešní návštěva v rodinném domku nás přesvědčila o tom, že barev není nikdy dost. Uprostřed parného léta představujeme originální...

Dnešní návštěva v rodinném domku nás přesvědčila o tom, že barev není nikdy dost. Uprostřed parného léta představujeme originální dům plný kreativity a inspirující barevnosti.

O tom, že barvy a působení světla v interiéru má klíčový význam, bylo už napsáno mnoho. Výrazný účinek barev a jejich vzájemných kombinací na psychické a fyzické naladění člověka je všeobecně známý. Barvy v interiéru ovlivňují vnímání prostoru… to všechno byly obecné poučky, které se nám vybavily nad prvními fotografiemi dnešní návštěvy.

Pestrobarevný a působivý interiér rodinného domu dával tušit umělecké zaměření jeho majitelů a také tvůrců. Protože víme, že barvy a materiály na nás působí podvědomě a velmi individuálně, těšili jsme se na bližší seznámení s tímto domem. Vše nasvědčovalo tomu, že prvotní dojem byl správný. Ano, v tomto domě se výběr, použití i vzájemné kombinace barevných odstínů velmi vydařily. „I když na někoho to může působit divoce, my jsme chtěli, aby v domě nepřevládala jedna barva nebo kombinace,“ říká na úvod dnešní návštěvy majitelka. Textilní výtvarnice a grafik si pořídili tento domek ze třicátých let minulého století před několika lety. Protože jejich finanční možnosti byly limitované, rozhodli se zatím nepouštět se do celkové rekonstrukce. Tu by, jak oba vědí, dům samozřejmě potřeboval. „Šlo nám o to s pomocí vlastních nápadů a finančně nenáročných postupů vytvořit v domě příjemnou atmosféru,“ říká pán domu.

Modré varianty
Obytný prostor s pracovními místy a rozkládacím gaučem je vymalovaný sytě modrou, doplňuje ji knihovna plná svazků knih, které nezapřou profesi i zájmy obou majitelů. Ručně malované stínidlo stojací lampy proměnilo starý kus po babičce v nový, unikátní kousek. „Současný chladný design plný nerezu nás neoslovuje. Naopak máme rádi ruční práci, patinu, kterou žádný stroj nevytvoří. I proto jsme většinu věcí v domě – včetně takových detailů, jako je stínidlo lampy – připravili, rekonstruovali a osadili sami,“ říká majitel. Modrou výmalbu doplňuje červený koberec na zelené podlaze. Naopak modrá se opakuje v pracovně. Tady také najdeme na zdi keramickou mozaiku – strom vytvořený na původní oškrábané zdi. „Oškrábali jsme mnoho vrstev omítek, které v domě byly. Nakonec se nám vybledlá modrá v různých patinovaných vrstvách a odstínech natolik zalíbila, že jsme ji zakomponovali do interiéru pracovny,“ říká paní domu o netradiční „výmalbě“ pracovny.

Zelená kuchyně
Velmi zajímavá zelenožlutá výmalba je naopak použitá v kuchyni. Zůstal původní sporák Mora, doplněný o skleněnou poličku a netradiční svítidla. Nenajdete zde klasickou digestoř, ale to vůbec nevadí. „Zas tak často nevaříme,“ říká s úsměvem majitelka. Na podlaze je opět zkombinovaných několik barev, které spolu ladí. Celým domem prostupuje spojení starých původních předmětů a zařízení – a to i ze sedmdesátých a osmdesátých let – s několika novými a řadou repasovaných kusů nábytku. Překvapivá barevnost, v některých momentech připomínající až divadelní scénografii, je ale při osobní návštěvě velmi příjemná. Skoro by se dalo říct útulná, kdyby to nebylo tak zprofanované označení. Autorský rukopis a velmi vyhraněná práce s barvou i materiály (keramika, textil, nátěry) odlišují tento domek od záplavy uniformních, katalogově vybavených interiérů.

V prvním patře do budoucna vzniknou další obytné prostory, pravděpodobně se tam přesune pracovna a také koupelna. „Možná tam přesuneme i spaní,“ říká majitelka. Vše je ale otázkou možností, které budou oba manželé mít, jde o čas, ale i o peníze potřebné k dalším stavebním úpravám.

Povšimněte si: kombinace barev, keramické mozaiky v pracovně, celkového spojení starých a nových prvků v interiéru

-var-
Foto: Iveta Kopicová

Komentáře

Načítám komentáře...