Světový design II: Francie

Světový design II: Francie

Po exkurzi do oblasti švédského designu pokračujeme Francií, další z designových destinací našeho volného seriálu.K naší...

Váza Baccarat ZinZin, Design: Triboulot Nicolas / QuarksPo exkurzi do oblasti švédského designu pokračujeme Francií, další z designových destinací našeho volného seriálu.

K naší exkurzi do světa současného francouzského designu nám pro začátek poslouží loňská výstava, kterou představilo Designcentrum České republiky v Praze. V prosinci (a v únoru pak v Brně) tu byl k vidění výběr exponátů, které každoročně představuje přehlídka francouzského designu ve Vědeckém a průmyslovém centru v La Villette v Paříži. Tato výstava se jmenuje Observeur du Design a loni slavila šesté výročí svého vzniku. Přesto má v zemi galského kohouta velmi slušné renomé, každoročně si tuto přehlídku národního designu přijde prohlédnout kolem dvou set tisíc návštěvníků. Jaký je tedy současný francouzský design? Co byste neměli minout?

Právo na design
Pro tradičně kulturní a sociálně založenou francouzskou společnost je design v současné době velmi důležitým faktorem konkurenceschopnosti firem, ale i ekonomického a sociálního růstu. Podle statutu národní organizace APCI (založena v roce 1983 za účelem podpory designu ve Francii a propagace francouzského designu v zahraničí) má široká veřejnost „právo na design“. A úkolem veřejnoprávních orgánů je samozřejmě aplikaci designu co nejvíce pomáhat. Proto také kurátorka Anne Marie Boutin z APCI rozčlenila přehlídku současného francouzského designu do několika sekcí.

Made in France I. / k jídlu
Souprava nádobí, Design: Ronan & Erwan BouroullecPrvní částí jsou běžné kuchyňské předměty jako hrnce, překapávač kávy, konvice a toustovač. K zajímavým exponátům patřila souprava Cocoon pro přípravu pokrmů za studena, mlýnky z nerezové oceli na sůl a pepř od společnosti Peugeot, doplňky ke konzumaci vína od Ronana Bouroulleca vyrobené pro Tefal nebo ve Francii velice populární silikonová lžíce na zmrzlinu a stohovatelné misky na ledové kostky od společnosti Mastrad.

Made in France II. / pro děti
Lžička na zmrzlinu, Design: Luka Design Další sekce byla věnovaná výrobkům pro děti. Hračky nové generace, kojenecké láhve, dětské talíře s vyměnitelnými obrázky nebo příbory… A také jsme v Designcentru mohli vidět „výrobky pro muže“. Od pánských hodinek až po flakon na parfém. Představena byla i ekosystémová textilie od designérky Zory la Fée. Tato látka byla vyrobená z vláken Rhovyl´eco, která jsou produktem vzniklým při recyklaci PET láhví.

Made in France III. / bratři Bouroullecovi
Asi nejznámější současní designéři z Francie jsou bratři Dětské lahve Tigex,  Designer: MBD Design, Koncept / realizace: 1994 / 1995Ronan a Erwan Bouroullecovi, kteří navrhují pro nejvěhlasnější světové designové firmy. Ronan (1971) se narodil v bretonském Quimperu. Vystudoval školu École des arts appliqués et des métiers d´art a pařížskou školu École des arts décoratifs. Vyučuje design na École cantonale d´art de Lausanne ve Švýcarsku. Jeho mladší bratr Erwan (1976) absolvoval školu École Nationale d´arts Plastiques a quimperskou školu École des Beaux-arts de Quimper. Od roku 1999 pracují společně. Jejich práce byly vystaveny na četných kolektivních nebo autorských výstavách, jako „Ronan and Erwan Bouroullec” v londýnském Design Museu v roce 2002. V červnu 2004 proběhla autorská výstava v „Museum of Contemporary Art“ v Los Angeles, v Paříži uskutečnili výstavu Assemblages v galerii Kréo a účastnili se výstavy Design en stock, realizované fondem FNAC atd. Jejich práce jsou zastoupeny v četných sbírkách muzeí (například Museum of Modern Art v New Yorku, Musée National d’Art Moderne - Centre Georges Pompidou v Paříži, londýnské Design Museum, lisabonské Design Museum a rotterdamské Boijmans van Dětská stavebnice, Design: Rebours Christophe, Blanck Arnauld, Boussaroque Guillaume /In Process, Koncept / realizace: 2004 / 2005Beuningen Museum). Oba bratři se pravidelně zúčastňují různých workshopů na různých uměleckých školách.

-var-
Foto: archiv výstavy Observeur du Design / DC ČR Praha 2005; Ronan & Erwan Bouroullecovi

O francouzském designu si přečtěte například na https://www.designfrance.tm.fr/; https://www.apci.asso.fr/
Příště: Belgie

Komentáře

Načítám komentáře...