Fascinující svět malých kostiček

Fascinující svět malých kostiček

Současné mozaiky jsou stále víc v módě. Najdeme je nejen v koupelnách, ale i v kuchyních nebo na podlahách… Loni slavila...

Současné mozaiky jsou stále víc v módě. Najdeme je nejen v koupelnách, ale i v kuchyních nebo na podlahách…

Loni slavila půlstoletí od založení italská firma Bisazza, která patří k nejprogresivnějším výrobcům a inovátorům na poli „drobných překvapení“. „Příběh téhle značky je jedním z italských zázraků na poli designu. Je v něm síla a odhodlání otce zakladatele a jeho dětí, kteří po několik desetiletí udržují slavnou rodinnou tradici. Se zvláštním instinktem, ale i pragmatismem spolupracují s těmi nejlepšími designéry na vývoji nových materiálů, povrchů a kompozic. Rodina Bisazzových povýšila mozaiky do světa umění,“ říká teoretička umění a editorka Élisabeth Védrennová, která loni o mozaikách připravila knihu La Mosa?que Contemporaine.

Slavné časy mozaiky trvají
Tradice italských mozaik sahá samozřejmě do daleké minulosti, s touto dnes znovu oblíbenou technikou se pracovalo v interiérech aristokratických domů, ale i v chrámech již před staletími. Slavné mozaiky v severoitalské Ravenně viděla při cestě na jih asi řada z nás. Dnes je najdeme především v koupelnách, bazénech, veřejných lázních a koupalištích. Mohou být skleněné, keramické, mramorové, ale i z nerezu, plastu nebo z jiných i zcela netradičních materiálů. V interiéru se používají nejčastěji keramické, mramorové nebo skleněné.

Ve třicátých letech Bisazza spolupracovala například s avantgardním umělcem Ginem Severinim. Významné umělce tato firma zve ke spolupráci dosud. Příkladem může být spolupráce s dalším slavným Italem Sandrem Chiou ze skupiny Transavantgarde, který vyzdobil zdi hlavního sídla firmy v Alte. A od dekorace se Chia dostal až k třírozměrnému použití mozaik u sochy nadživotního křesla nazvaného Divano a mare. V osmdesátých letech design mozaik navrhoval také například slavný architekt a designér Alessandro Mendini, jehož nápady a cit pro barvy daly vzniknout celé kolekci nazvané Neomosaico. A byl to především on, kdo zpopularizoval jejich použití jak v interiérech, tak ve venkovních prostorách. Jeho mozaiky jsou použité například na točitém schodišti v Groeninger muzeu v Nizozemsku, v Louisiana muzeu v Dánsku, ale třeba také na fasádě kasina Arosa ve Švýcarsku. V Paříži byla celá řada jeho prací představena na výstavě Fragilisme ve Fondation Cartier.

Nový věk malých „kamínků
V letech 1996 - 1999, kdy Alessandro Mendini působil jako umělecký ředitel Bisazzy, do vývojového oddělení také přivedl celou řadu mladých designérů. A proto v souvislosti s touto rodinnou značkou bychom měli jmenovat i další slavné designéry, jako například Alda Cibice (zakládajícího člena slavné postmoderní skupiny Memphis), Riccarda Dalisiho z Neapole nebo Annu Gili či Michaela Gravese. Z mimoitalských pak například japonského designéra Isaa Hosoeho, Španěla Javiera Mariscala, Katalánce Oscara Tusquetse… Celá řada těchto zvučných jmen v druhé polovině dvacátého století posunula fascinující umění malých (nejen) skleněných čtverečků nebo koleček doslova k uměleckému výrazu. A před dvěma lety to byl Marcel Wanders, nová hvězda na poli světového designu, kdo s Bisazzou na milánském veletrhu realizoval americký bourák celý posázený mozaikami, tak trochu ve stylu nové secese. Nyní pod vedením Piera Bisazzy funguje Bisazza Design Studio, které každoročně uvádí do života nové kolekce, dekory a materiály. Mnoho desítek let trvající tradice italského designu se v tomto odvětví projevuje více než zřetelně, najdeme samozřejmě i jiné země a výrobce, kde se mozaiky vyrábějí a navrhují, ale italská tradice je v této oblasti velmi silná. I proto příběh rodinné firmy, která loni oslavila půlstoletí, stále inspiruje a každoroční nárůst produkce a především zájem z nových oblastí světa (Spojené arabské emiráty, Dubaj…) jasně ukazují, že mozaiky jsou dnes žádané nejen v interiérech, ale své místo mají i při venkovním použití.

Mozaiky a interiéry
Do interiérového designu přinášejí jedinečnost a nový prvek, který obvykle upoutá. Samozřejmě díky omyvatelnosti a originalitě je nejčastěji najdeme v koupelnách, kuchyních nebo na podlahách, ale využít se dají prakticky kdekoli. „Využití mozaiky je nesmírně široké: mozaika ozvláštní obytný prostor, působí přirozeně u bazénů, dodá kouzlo zahradě, obohatí banku, zaujme v interiéru restaurace či kanceláře. Mozaika nabízí širokou škálu materiálového zpracování, od prostých keramických kachliček, až po náročnější provedení ve skle, mramoru nebo vzácných nerostech,“ jak dodává Libor Havlíček, který se mozaikami zabývá více než čtrnáct let.

-var-
S použitím zahraničních materiálů
Foto: Bisazza

Komentáře

Načítám komentáře...