Nebojte se jarního úklidu

Nebojte se jarního úklidu

Ve většině domácností se velký úklid provádí několikrát do roka a jedním z nepsaných termínů je jaro. Po šedivé zimě vymeteme...

Ve většině domácností se velký úklid provádí několikrát do roka a jedním z nepsaných termínů je jaro. Po šedivé zimě vymeteme všechny kouty, umyjeme okna, dveře… zkrátka byt projde náležitou očistou. Že se vám do úklidu nechce? Nezoufejte, stačí několik praktických pomocníků i rad, a práce bude hotová rychle a precizně. Tehdy se z úklidu může stát i zábava…

Každý má na úklid vlastní recept, obecně platí, že začínáme odshora dolů, nezapomínáme na speciální prachové utěrky, které zabezpečují dokonalé setření nečistoty, zároveň nesmí chybět saponáty určené k dané práci. Síť hypermarketů nabízí širokou škálu přípravků za přijatelné ceny, s jejich použitím je práce snadnější. S pomocí některých přístrojů je pak výsledek efektivnější.

Ošetřujeme podlahu
Po podlaze chodíme každý den, takže je vystavena vysoké zátěži, a to nemluvě o rodinách, v nichž žijí také zvířata (především psi a kočky). Aby krytina vydržela co nejdéle zachovalá, vyžaduje co nejlepší údržbu. Základem je kvalitní vysavač.

Vedle standardních sáčkových vysavačů jsou nabízeny typy bezsáčkové. I u nich se při výběru soustředíme na sací výkon, filtrační systém a hlučnost. Pozornost věnujeme také hubici, která je standardně vybavena kartáči, které jsou nově umístněny také na boku, takže lze snadno odstranit nečistoty i v rozích místnosti. K tomu je přizpůsoben i tvar a možnost všestranného otáčení. V domácnostech, kde se vysává i několikrát za den, přijdou vhod elektrické smetáky. Jsou bezšňůrové, lehké a skladné. Nabíjejí se pomocí základny, která zaručuje trvalou pohotovost.

Po odstranění nečistot podlahovou krytinu ošetříme. Koberce můžeme nechat vyprat speciálním přístrojem, o ostatní podlahoviny pečujeme podle zvoleného materiálu. V současné době se v interiéru kombinují různé materiály, proto roste potřeba účinných prostředků, které by všechny materiály dokázaly kvalitně ošetřit. Novinkou na českém trhuje je Hard Floor Cleaner, který se aplikuje na krytinu pomocí rozprašovače, k samotnému čištění se používá běžný mop. Právě ten by v domácnostech neměl chybět, vedle mokrého procesu existuje také speciální prachový mop. Účinnost čištění za sucha je větší než čištění klasickým způsobem. Určen je na údržbu linolea, marmolea, novilonu, ale i laminátových podlah či hladké dlažby. Čištění se provádí pomocí prachových utěrek, které se po použití ihned vyhodí. Výhodou suché údržby je i fakt, že po podlaze můžeme ihned chodit.

Praktické a účinné
ČISTÁ OKNA - Úklidu se nevyhnou ani okna. A jak získáme nádherně průzračné a čisté tabule skla? Kromě speciálního otočného mopu, stěrky a speciálních hadříků nezapomeneme na vodu, která nesmí být moc teplá. Přidáme do ní kapku šamponu, jaru a tekutého mýdla. Jsou-li na skle špatně odstranitelné skvrny, použijeme slabý roztok čpavku, který nakonec smyjeme čistou vodou. Je-li to ještě zapotřebí, okno přeleštíme suchým hadrem nebo novinami.

BATERIE JAKO NOVÉ - Vodní kámen a nečistoty z vodovodních baterií odstraníme mýdlem na praní. Krásně se budou lesknout i po přetření vymačkaným citronem, je-li špína skutečně hodně zašlá, použijeme směs soli, vody a jedlého oleje. Vyčištěná místa potřeme tenkou vrstvou vazelíny. Špína se nám tak nebude znovu pevně usazovat a bude se příště lépe odstraňovat.

ZÁŘIVÉ OBKLADY - Čistých obkladů docílíme s pomocí vlažné vody, ve které rozpustíme kapku šamponu, jaru a tekutého mýdla. Spáry nejsnadněji vyčistíme pastou vytvořenou z kypřícího prášku a vody. Pastu naneseme do spár a necháme působit podle potřeby. Poté povrch omyjeme standardním způsobem.

-td-
Foto: FORBO, PHILIPS, BONA

Komentáře

Načítám komentáře...