Milán plný designu II.

Milán plný designu II.

Na milánském veletrhu nábytku, který právě skončil, jsme se zaměřili na zahradní nábytek. Pojďte si prohlédnout, co právě letí...

Na milánském veletrhu nábytku, který právě skončil, jsme se zaměřili na zahradní nábytek. Pojďte si prohlédnout, co právě letí.

Pomalu přichází léto a s ním pro někoho nekonečné a dlouhé lenošení u vody, na plovárně nebo u hotelového bazénu. Pro někoho to nebude s lenošením tak žhavé, ale přesto jedna věc je jistá: na každého dojde. Každý z nás během léta potká nějakou tu lavičku, lehátko, sofa nebo jen slunečník. I když zrovna neholdujete letnímu povalování, pojďte s námi nahlédnout pod pokličku designérům a firmám, které udávají tón v zahradním a outdoorovém nábytku. Jaké jsou trendy? Co právě letí u bazénu a na zahrádce?

Už dávno neplatí, že plastová židle z hypermarketu s kulatým stolkem stačí. Kromě přírodních dřev: iroka, teaku nebo dubu se v kolekcích zahradního nábytku uplatňuje i kov a plasty. Podrobně jsme o tom psali v tomto článku a o jednotlivých materiálech také v tomto článku.

Barvy na zahradě
Jak se zde popsané trendy projevily na milánském veletrhu? Bylo zajímavé sledovat, jak nerezové provedení, které bylo aktuální tak před dvěma třemi lety – nově střídají také ostré barvy: výrobci přicházejí s růžovými, oranžovými, ale i ostře zelenými laky. Jak se ukázalo i letos, na trh venkovního nábytku vstupují firmy, dosud zaměřené pouze na interiéry. Takže kromě velkých etablovaných výrobců byly k vidění i designové novinky od návrhářů a firem, u kterých bychom to před několika lety vůbec nečekali. Znamená to, že trh venkovního nábytku roste a také se proměňuje. Více se experimentuje, kombinují se barvy a materiály. Jedním z používaných je také umělý ratan, o kterém jsme podrobně psali právě zde. Italové vůbec byli jedni z prvních na světě, kdo začal – někdy v padesátých letech minulého století – kombinovat PVC s kovem. Jedním z takových výsledků nových výzkumů byl například i zmíněný wicker, tedy syntetický ratan.

Svařeno & nalakováno
Dalším trendem, který jsme v oblasti zahradního nábytku zaznamenali, jsou průmyslově svařované konstrukce kovového nábytku na zahradu. Bodové svařování a následný vypalovaný lak umožňují designérům kreativně pracovat s tvarem, a tak na sedacím nábytku najdeme různé florální motivy, listy a organické linie.

Závěrem
I když milánský veletrh není primárně zaměřený na zahradní a outdoorový nábytek, vedle velkých výrobců s kvalitním designem, jako je Dedon, Emu nebo Tribú (jehož novinky ilustruje tento článek), najdeme na trhu i masovou produkci firem typu Unopiu, které akcentují především cenu. Celkově je ale patrné, že kvalita i důraz na použité materiály i provedení ve středním a vyšším segmentu zahradního nábytku rostou. Na letošním milánském veletrhu bylo také jasně vidět, že svůj sortiment rozšiřují i dosud výhradně interiérové firmy.

-var-
Foto: Tribú

Související články
Milán plný designu I.
Začala „terasová“ sezona
Čas zahradního nábytku

Komentáře

Načítám komentáře...