Nábytek z exotických dřev

Nábytek z exotických dřev

Exotické dřeviny na sebe strhly pozornost nejprve v oblasti zahradního nábytku. Mezi prvními vstoupil na trh teak, který se...

Exotické dřeviny na sebe strhly pozornost nejprve v oblasti zahradního nábytku. Mezi prvními vstoupil na trh teak, který se využívá v oblastech výskytu k výrobě lodí, což samo o sobě dost vypovídá o jeho vlastnostech a odolnosti vůči vlhku a nepříznivým povětrnostním podmínkám.

I když nemáme ve zvyku vysedávat na zahradě i v listopadu, zahradnímu nábytku z teakového, ale i ostatních exotických dřevin podobné kvality nevadí ani první ranní mrazíky. Zahradní nábytek je ale v našich klimatických podmínkách přece jen sezónní zboží a jeho nákup vesměs řešíme v omezeném časovém horizontu. Výrobci a prodejci tedy hledali další skulinky, a tak zanedlouho zaútočily tyto materiály i na naše interiéry. Nejprve v podobě podlahových krytin, pro svou odolnost vůči vlhku se staly oblíbenými mezi výrobci koupelnového nábytku a posléze ovládly celý interiér.

Podlahy
Ať chceme, nebo nechceme, v menší či větší míře podléhá módním trendům téměř každý. V devadesátých letech nám vtrhly do života plovoucí podlahy a hromadně jsme se začali zbavovat celoplošných koberců. Jedna uniformita vystřídala jinou. Na výběr toho moc nebylo, a tak se naše příbytky opět začaly sobě podobat jako vejce vejci. Dnes je nabídka na trhu natolik bohatá, že odlišovat se opravdu můžeme, a do jaké míry, to záleží spíš na našem vkusu a v neposlední řadě i na stavu našich úspor. Parketová studia nabízejí přibližně sto třicet druhů materiálů v širokém cenovém rozpětí, přičemž nejdražší je oliva. Výhodou exotických dřevin jsou nejen jejich užitné vlastnosti neboli, že jsou tvrdší a odolnější než tuzemské materiály, že se tedy nekroutí a nesesychají, odolávají vlhku, ale v neposlední řadě jsou i hezčí a barevnější. Současným trendem jsou jednoznačně tmavé barvy, vede wengé, oblíbené je i tmavohnědé algarrobo nebo cumaru, ale podle designérů není daleko doba, kdy se trend zcela otočí, a módní se naopak stane světlý bambus.

Koupelna
Ačkoli většina z nás vnímá dřevo v interiéru pozitivně, do koupelny ho stále ještě pouštíme dost opatrně. Nejběžnějším dřevěným prvkem v koupelně je nábytek, nejčastěji se používá wengé nebo teak, který se hodí i na sprchové rošty, rohože k vaně nebo koše na prádlo. Pokud se rozhodneme i pro dřevěnou podlahu, měli bychom být přece jen více obezřetní. Tady je opatrnost namístě, tuzemské dřevo se na podlahy do koupelny totiž opravdu nehodí, jelikož je měkké a má nízkou hustotu, proto vlhko příliš nesnáší. Ideálním řešením jsou tedy tropické dřeviny, zejména ty dovážené z Jižní Ameriky jako třeba brazilská massaranduba a ipé. I když uvedené materiály díky dostatečné tvrdosti a hustotě snesou déletrvající vlhko, doporučují odborníci, aby i tyto dřeviny byly povrchově ošetřeny voděodolným lakem nebo olejem. Z kvalitních a odolných dřevin si lze dopřát i další koupelnové vybavení. Módní jsou dřevěná umyvadla nebo vana, ale obojí je lepší instalovat do koupelny, která není určena ke každodennímu využití. V potaz je potřeba vzít obrovskou hmotnost materiálu a přece jen komplikovanější údržbu.

Údržba
Údržba dřeva záleží na povrchové úpravě. Mnohdy stačí otřít ho vlhkým hadříkem. Leštěný povrch se udržuje přípravky, které produktu propůjčují lesk a ochranu proti prachu, nelakované teakové dřevo se ošetřuje teakovým olejem nebo směsí fermeže s terpentýnovým olejem. Voskované kusy se ošetřují voskem na nábytek nebo třeba bezbarvým voskem na obuv.

-jop-
Foto: Tecnoline, S.P.I.M. Entreprise, Sunix, archiv

Komentáře

Načítám komentáře...