Moderní kancelářský design

Moderní kancelářský design

Minulý měsíc představila švýcarská firma Vitra nový systém řešení interiérů kanceláří. Design Net 'n' Nest stojí za pozornost...

Minulý měsíc představila švýcarská firma Vitra nový systém řešení interiérů kanceláří. Design Net 'n' Nest stojí za pozornost.

Od roku 1988, kdy tato vizionářská firma uvedla na trh kancelářský nábytkový systém Metropol, se v oblasti kancelářského designu událo mnoho nového a vývoj zásadním způsobem pokročil. V oblasti kancelářské práce se nyní razí nové trendy, využívají se nejnovější poznatky z oblasti ergonomie, ale i organizace práce a managementu. Open space neboli otevřená pracovní plocha je dnes standardem, který se u tzv. „back office”, tedy výkonného kancelářského provozu, používá prakticky všude.

Jednotlivé firmy se pak ovšem zásadním způsobem liší v kvalitě uspořádání takových otevřených pracovních ploch a také ve vybavení. Samozřejmě můžete při práci na počítači sedět na židli koupené v supermarketu, u stolu z lamina, vedle vás bude sedět kolega, od rána do odpoledne hlasitě hulákající do telefonu, a vaše efektivita práce klesne na zlomek toho, co byste jinak udělali, kdyby byl klid. Dobré podmínky na práci a stimulující prostředí s kvalitním nábytkem dnes nejsou jen na papíře vymyšlené fráze, ale existuje celá řada firem, které se kreativními a funkčními koncepty office designu zabývají.

Jednou z těch, které jsou pro světový design určující, je i Vitra, která minulý měsíc prezentovala systém Net 'n' Nest. Nejde o revoluční novinky, ale naopak výsledek několika desítek let trvající práce na poli designu: designérka Sevil Peach, která Net 'n' Nest prezentovala, vysvětluje, jak tento open space systém funguje. „Jde o to, abyste se v práci dobře cítili, aby prostředí stimulovalo k aktivní práci,” říká. A co vlastně znamená tak trochu rokenrolová zkratka Net 'n' Nest?

Net 'n' Nest teorie říká přibližně toto: jdeme do práce především proto, abychom komunikovali s ostatními, to je ono Net, ale zároveň máme své vlastní pracovní prostředí, s individuálními nároky a produktivitou. Potřebujeme se koncentrovat a neformálně konverzovat, telefonovat… to je druhý pól tohoto konceptu, tedy Nest.

Základem strategie otevřeného prostoru v duchu Net 'n' Nest je právě odlišení komunikačních a osobních zón a funkcí. A tomu se musí přizpůsobit kancelářský design nábytku, který na otevřené ploše musí při vhodném architektonickém návrhu zajistit, aby oba póly byly ve vzájemné rovnováze a souladu. „Net 'n' Nest ale není jen systém rozmístění nějakých produktů, jde o celkovou filosofii, jak design spojit s provozem firmy,“ upřesňuje Sevil Peach.

Jako demonstraci této teorie si Vitra tímto systémem zařídila kanceláře ve Weilu am Rhein, kde najdeme architektonicky modelované „ostrovy“ pro koncentraci, pro jednání, ale i diskrétní zóny. Celkové náklady spojené s tímto provozem a zařízením odhaduje Sevil Peach na 2 - 4 procenta z celkové investice do nové stavby.

Interiérová designérka Sevil Peach (narozena 1949 v Turecku) vystudovala interiérový design na University of Brighton v Anglii. Pracovala pro celou řadu kanceláří a firem, od roku 1994 má s architektem Garym Turnbullem Studio of Architecture and Design (SPGA). Mezi jejich hlavní realizace patří například centrála banky Barclays v Londýně, National Bank of Uzbekistan v Taškentu, centrála firmy Novartis Pharma AG v Basileji. V Praze navrhla interiéry firmy Deloitte. Od roku 1997 spolupracuje s firmou Vitra.

-var-
S použitím podkladů Vitra
Foto: Vitra

Komentáře

Načítám komentáře...