Dětský pokoj: hra s prostorem

Dětský pokoj: hra s prostorem

Je s podivem, že dětskému pokoji nebývá v počátečních plánech stavby domu věnováno dostatek prostoru. Zatímco si pořizujeme...

Je s podivem, že dětskému pokoji nebývá v počátečních plánech stavby domu věnováno dostatek prostoru. Zatímco si pořizujeme prostorné kuchyně, koupelny a polyfunkční místnosti, dětské pokoje bývají rozměrově spíše skromné. Nezbývá tedy než prostor získat šikovně rozestavěným nábytkem, který dokáže splnit několik funkcí najednou.

Využijte lůžko
Jakmile vstoupí děti do puberty, stane se postel neoblíbenější částí zařízení pokoje a většina z nich v ní téměř bydlí. Záhy se staneme terčem útoků a příkladů, jak prostorné má lůžko ten který spolužák a jak by to bylo bezva, kdyby i náš potomek získal vytoužené lůžko velikosti fotbalového hřiště. Výrobci dětského nábytku přišli na trh s lůžky vyvýšenými přibližně do výšky 110 cm a prostor pod ním využili jako šatní skříň, komodu nebo knihovnu. Stejně praktické, ne-li praktičtější, je zavěsit postel až do výšky 155 cm a prostor pod ním využít jako pracovní kout.

Pro dvě děti
Palandy všichni známe, kdo je neměl doma, setkal se s nimi na dětském táboře nebo na škole v přírodě. Hádky o to, kdo bude bydlet nahoře, byly na denním pořádku, ale vesměs již druhou noc, kdy jsme nadskočili při každém otočení spolunocležníka, se nám spaní na nich začalo zajídat. Moderní už rozhodně nejsou, posloužily ale jako inspirace pro vylepšené varianty. Postele jsou tak buď umístěny v různých výškách do L, k té výše položené často vedou šikovné schůdky, které leckdy slouží i k relaxaci. Podobné řešení navíc opět nabízí úložné prostory, pracovní kout, a co je nejdůležitější, dostatek prostoru oběma dětem.

Správné rozměry
Postele zkrátka zabírají v dětském pokoji nejvíc místa. Ať už zvolíme jakoukoli variantu, kterou se pokoušíme centimetry ošálit, nemělo by to být nikdy na úkor pohodlí a zdravého spaní. Lůžko pro jedno dítě by nemělo být užší než 80 cm, a jakmile dítě dosáhne věku teenagera, mělo by mít postel širokou minimálně 95 až 100 cm a dlouhou alespoň 195 cm. Spodní lůžko patrových postelí by mělo být umístěno do výšky 40 cm a horní lůžko by pak mělo být 155 cm vysoko. Postel nahoře pak musí být opatřena bezpečností zábranou proti vypadnutí a matrace musí být od stropu vzdálena alespoň metr.

Úložný prostor
Do prostorově omezeného dětského pokoje se ideálně hodí i různá pódia. Můžeme pod něj umístit lůžko a na něm zbudovat pracovní kout, nebo může posloužit dítěti na hraní. Praktické je pódium, jehož horní část se dá v půlce odsunout. Vykouzlíte tak během chvíle místo k sezení i stolek, kde se dají hrát třeba společenské hry, a útroby pak nabízejí velkorysé prostory pro boxy s hračkami. Pokud se obě části přisunou k sobě, vznikne úžasný prostor, kam si lze zalézt s knížkou nebo s digitální či jinou hrou. Stejně praktické je i pódium ve spodní části odkryté, které na první pohled simuluje garážové stání. Hračky jsou tak chráněny před prachem a vzniklé pódium se opět skvěle hodí pro hru. Podobná pódia se hodí jak do rohu místnosti, tak třeba do šikminy v podkroví.

Mobilní nábytek
Malým pokojům sluší subtilní nábytek, a to ten mobilní vesměs je, navíc je moderní a na pohled atraktivní. Není však určený pro trvalé užívání, ale spíš jako nouzové řešení, když třeba přijde návštěva nebo potřebujeme nárazově vyřešit prostorovou nouzi. Výjimku tvoří mobilní kontejnery, které pojmou stejné množství věcí jako ty postavené napevno, a navíc s nimi můžeme bez potíží manipulovat. Obávat se nemusíme ani zavěšení třeba komody metr nad podlahu a pod ni uložit kočárek s panenkami, šlapací auto nebo tříkolku.

-jop-
Foto: Ikea

Komentáře

Načítám komentáře...