Slavný dánský design od kořenů

Slavný dánský design od kořenů

Kořeny slavného skandinávského designu sahají až na začátek 20. století, kdy byly vytvořeny nestárnoucí designové kousky nábytku...

Na začátku 20. století designéři jako Arne Jacobsen, Hans J. Wegner a Poul Kjarholm vytvořili nestárnoucí designy. Důležitou roli při tom hrál i výrobce nábytku Fritz Hansen, který jim umožnil realizovat jejich návrhy.

Jednoduchost a nadčasovost

Skandinávský design je dnes synonymem jednoduchosti a nadčasovosti. Je tomu díky průmyslovým technologiím výroby nábytku a výzkumům, které před desítkami let posunuly nejen místní průmysl, ale umožnily také inovativní zpracování dřeva. To, co dnes po celém světě dělá tak úspěšným koncept řetězce IKEA, má kořeny právě u výrobců a designérů, jako byl Fritz Hansen nebo Arne Jacobsen. Oni hledali cesty a nové možnosti zpracování materiálů a nové technologie.

Nikoli labutí píseň, ale křesílko

V roce 1958, tedy přesně před 50 lety, navrhl křesílko Swan™ dánský architekt a designér Arne Jacobsen. Na oslavu půlstoletí od vzniku nyní Fritz Hansen přichystal limitovanou sérii 1.958 kusů tohoto křesílka. Unikátní limitovaná edice je čalouněná sněhobílou "labutí" kůží v kombinaci s perleťovou podnoží. Každý kus je číslovaný. Křesílko Swan Arne Jacobsen navrhl pro lobby hotelu SAS Royal v Kodani a dodnes patří mezi ikony skandinávského designu. Tato limitovaná edice byla ve vybraných obchodech uvedena 1. listopadu 2008.

Mravenec - nejslavnější židle

Rodinná firma Fritze Hansena se systematicky orientovala na průmyslovou výrobu nábytku, a když se na začátku dvacátého století pomalu začalo probouzet nové hnutí funkcionalismu, vyrábí „moderní, progresivní, dostupný“ nábytek. To jsou v podstatě hodnoty, jichž se Fritz Hansen drží dodnes. Jejich více než stoletá tradice výroby nábytku ukazuje, že estetika a průmyslová výroba mohou spolu koexistovat. Jako vůbec první v Dánsku se v roce 1915 v továrně Fritz Hansen podaří vyrobit židli z ohýbaného dřeva a během dvacátých a třicátých let firma přichází s kolekcí tehdy moderního a nového trubkového nábytku.

V roce 1934 začíná Fritz Hansen spolupráci s architektem Kaarem Klintem a tehdy velmi mladým a talentovaným Arnem Jacobsenem. Vzniká slavná židle Mravenec, kterou Jacobsen navrhl pro restauraci divadla Bellevue v Klampenborgu, severně od Kodaně.

Mravenec byla první a dodnes nejslavnější židle, kterou Arne Jacobsen navrhl. Je stohovatelná, s jednoduchým sedákem a opěrákem. Původně měla tři nohy, souběžně s tím se ale začala vyrábět i varianta se čtyřmi nohami.

Arne JacobsenJejí autor, architekt a designér Arne Jacobsen (1902-1971) se narodil v Kodani v rodině zámožného obchodníka. Už během studia prokazoval mimořádný talent v kreslení a jeho kreativita byla nepřehlédnutelná. Po krátké námořnické a zednické zkušenosti se Arne Jacobsen přihlásil na kodaňskou techniku, kde v roce 1924 úspěšně ukončil studium. Poté studoval architekturu na Dánské královské akademii u profesora Kaareho Klinta. Ten měl na další profesní směrování Arneho Jacobsena určující vliv. Už v roce 1925 byl talentovaný mladý architekt odměněn stříbrnou medailí za několik kusů nábytku na světové výstavě v Paříži a v roce 1929, pouhé dva roky po dokončení studia (tehdy mu bylo 27 let), zvítězil na kodaňské výstavě architektury se svým ultramoderním konceptem Domu budoucnosti. Jeho dlouholeté přátelství a spolupráce s dalším z hybatelů severského designu Fritzem Hansenem posunuly do té doby nepříliš známý dánský design na mapu světového designu. Ve své době znamenaly jeho návrhy doslova technickou revoluci v oblasti sedacího nábytku.

-var-
Foto: Fritz Hansen, Dannish Design Centre 

Komentáře

Načítám komentáře...