Když si dům zařizuje architekt...

Když si dům zařizuje architekt...

Odjeli jsme pár kilometrů za Prahu, abychom vás mohli pozvat do domu, který si pro sebe zařizoval bytový architekt. Pojďte dál.

Pojďme dnešní návštěvu pojmout tak trochu jako turistickou exkurzi po neznámém městě. „Dobrý den, dnes vám představíme interiéry jednoho příjemného jednopatrového domu, který navrhl architekt z Prahy sám pro sebe. Ideální kombinace: investor, klient a architekt se potkávají v jedné osobě, takže výsledek by měl stát za to. Vraťme se k naší exkurzi: napravo vidíte…, nalevo od vás je… a nakonec, než půjdeme na oběd, si povšimněte…“

Ne, takto by to nešlo. Naším úkolem je podchytit genia loci domu, popsat vám alespoň ve fotografiích a textu základní a zajímavé detaily každého interiéru. Takže zapomeňte na nějaký rychlý průlet mezi pokoji a pojďte soustředěně a v klidu projít dům, který stojí za to. Máme to dnes o to snazší, že majitel není doma, máme k dispozici klíče a můžeme se v klidu posadit do bílé kožené sedačky v obývacím pokoji, nechat na sebe působit prostor a hledat „vychytávky“ a interiérové triky a nápady, kterými je tento dům – i díky profesi svého majitele – hojně naplněn.

Jako správní hosté začneme, kde jinde než v kuchyni: tady nás zaujal obklad z matného skla, který nahrazuje tradiční keramické obkladačky. Horní nasvícení z nerezové lišty mu dává punc čistoty a harmonie. „Jen nesmíme smažit rýži na kari,“ říká lehce ironický kolega na téma udržovatelnosti tohoto netradičního prvku v kuchyni.

Dýhovaná kuchyňská linka dobře koresponduje s dřevěnými podlahami a sjednocuje interiér. Ten není černobílý, ale označili bychom ho za dřevobílý.

Kombinace těchto dvou prvků: dřeva a bílé barvy je na první pohled patrná i v obývacím pokoji, kterému lesk a záři (a to doslova) dává světlo od designéra Jaspera Morrisona (o Morrisonovi jsme psali v loňském roce, když připravil výstavu Supernormal zde).

Po obou stranách krbu architekt navrhl dva sloupce vestavěných polic, povšimněte si důmyslně vyřešeného podsvícení. Jako jemný akcent je v interiéru obývacího pokoje zvolena světle zelená. Ta odkazuje na zahradu, která je za francouzskými okny a která v létě zve k posezení venku. A za druhé se tato barva objevuje na průsvitných károvaných závěsech a polštářích na pohovce.

Po schodišti se jde do patra, kde jsou tři ložnice, koupelna a také nezbytné úložné prostory, kterých není v rodinném domě nikdy dost. My jsme ale nahlédli hlavně do přízemí, kde pár drobných plastik Olbrama Zoubka odkazuje ke koníčku majitelů - umění. Rádi chodí na výstavy, rádi čtou a setkávají se s přáteli… ale to už prozrazujeme více, než můžeme.

Dostali jsme sice klíče od tohoto domu a mohli vás pozvat na malou procházku jeho příjemným interiérem, ale to vše pod podmínkou, že nebudeme prozrazovat nic ze soukromí majitelů.

Takže závěrem jen shrneme podstatné: vnitřní zařízení, použité materiály a jejich kombinace jsou zvoleny s citem profesionála a jasným názorem na to, jak by podle něho mělo současné moderní bydlení (nikoliv ale extravagantní design) vypadat. Třeba i vás inspiruje.

Povšimněte si: dřevěných podlah, luxferů na schodišti, které jsou zase in, skleněného obkladu za kuchyňskou linkou

-var-
Foto: Iveta Kopicová

Komentáře

Načítám komentáře...