Jaké budou domy v budoucnosti? Pod zemí...

Jaké budou domy v budoucnosti? Pod zemí...

Představy o bydlení budoucnosti jsou různé, pojďme se ale podívat na jednu velmi zajímavou představu studenta architektury Branislava Andela.

Autor návrhu domu budoucnosti, na jehož virtuální prohlídku jsme vás dnes zavedli, vidí budoucnost v nízkoenergetických a pasivních domech. Jeho koncept se zaobírá Vizualizace exteriéru domuekologií, nízkou energetickou náročností a soběstačností budovy. Stanoveného cíle – menší energetické náročnosti budovy, Bc. Branislav Andel chce dosáhnout nejen použitím drahých materiálů a izolací, ale i samotným umístěním a tvarem domu ve vztahu k okolí.

Šup s ním pod zem

Koncept budovy je založený tak, aby splňoval kritéria nízkoenergetického domu, případně podle použitých izolací pasivního. Dvojpodlažní rodinný dům půdorysu připomínajícího písmeno U spolupracuje s terénem a používá zeminu jako přirozenou izolaci. 60 % obvodových stěn je v kontrastu s terénem, přičemž zem si již přibližně ve dvou metrech zachovává po celý rok stálou teplotu.

Přízemí se nachází pod úrovní okolního terénu a stavbu rozděluje 1,5 m vyseknutý přístupový chodník. Ten rozděluje dům na dvě části – výhradně obytnou, ve které jsou ložnice, obývací pokoj s kuchyní, a pracovní část, kde je knihovna s jídelnou, zimní zahrada, pokoj pro hosty, TZB, sklad a místnost pro hobby, případně fitness. Přístupový chodník zároveň přízemní místnosti prosvětluje. K prosvětlení domu dále slouží i světlíky ve stropě, tzv. světlovody. K pracovní části domu je připojena ještě garáž.

Nad úrovní terénu se pak nachází jedno nadzemní podlaží – dva prosklené solitéry, z kterých je možné vychutnat si výhled do okolí. Dům má prezentovat výstavbu budoucnosti, která směřuje k budování soběstačných obydlí. Z toho důvodu jsou na střeše umístěny solární panely pro výrobu elektrické energie, větrání je řízené s rekuperací tepla. Pro získání tepla autor projektu také počítá s využitím vertikálního tepelného výměníku (za předpokladu vhodné lokality pro realizaci vrtu).

Konstrukce domu

Konstrukce domu je zaměřena na využití stavebních systémů Porotherm. Obvodové stěny, které jsou v kontaktu se vzduchem, jsou z cihel Porotherm 36,5 Ti, ty v kontaktu s terénem z Porotherm 36,5 P+D. Pro vnitřní nosné stěny je počítáno s Porotherm 24 P+D, pro příčky s Porotherm 14 P+D. V exteriéru je použita omítka Porotherm TO, v interiérech Porotherm SO. Dvě solitérní pracovny na poschodí jsou obložené dřevem. Interiérová stěna v obýváku je obložena cihlami Terca Klinker. Stropní konstrukce jsou kvůli absenci překladů řešeny z litého ocelobetonu. Pro skleněné fasády jsou použity kvalitní izolační trojskla, dělená izolačním tmelem, otvírací části mají dřevěný rám.

Plochy jednotlivých místností

ložnice 1 – 22,3 m2
ložnice 2 – 13,4 m2
ložnice 3 – 13,2 m2
koupelna 1 – 3,6 m2
koupelna 2 – 12,1 m2
koupelna 3 – 4,4 m2
koupelna 4 – 4,2 m2
komunikace – 66,2 m2
obývací pokoj – 28,3 m2
kuchyně – 28,3 m
2
komora – 8,3 m2
pracovna 1 – 16,6 m2
pracovna 2 – 23,0 m2
jídelna / knihovna – 23,6 m2
zimní zahrada – 30,0 m2
pokoj pro hosty – 13,8 m2
TZB – 7,5 m2
sklad – 11,1 m2
hobby / fitness – 12,4 m2
garáž – 30,5 m
2

Celková zastavěná plocha domu je 613 m2, užitková plocha je 361,3 m2.

-Připraveno z materiálů Wienerberger-

Komentáře

Načítám komentáře...