Nový barbarský design: Co to je?

Nový barbarský design: Co to je?

Z milánského veletrhu jsme přivezli opravdu extravagantní novinky. Barbarský design není asi jen tak pro leckoho…

„Barbar je původně slovo, napodobující nesrozumitelnou 'řeč' cizinců. Podobně, jako české slovo brblat. Řekové tak označovali příslušníky všech národů, jejichž jazyku nerozuměli. Barbar byl poté považován za hrubého, nevzdělaného a krutého člověka. Odtud také slovo barbarství.“ Tak praví Wikipedie.

Na letošním milánském veletrhu (psali jsme o něm podrobně tady) jsme měli možnost vidět podivuhodný barbarský design, který pro italskou firmu Edra připravil – společně s designéry – umělecký ředitel Massimo Morozzi.

Ten vsadil na razantní barbarskou notu a představil novou kolekci, která, jak je u Edry obvyklé, vybočuje ze zaběhnutých kolejí. Je razantní, neočekávaná a pro leckoho možná i nesrozumitelná. Barbarské novinky jsme měli možnost vidět nejen na milánském výstavišti, ale i v showroomu na Via Ciovassino.

Především přírodní materiály

Hlavním tématem jsou přírodní barvy i materiály a drsný, barbarský výraz v designu jednotlivých kusů kolekce. Úložná jednotka Cabana od dvorních designérů Edry, bratrů Campanových (psali jsme o nich podrobně zde), připomíná nějakého podivného chlupatého člena Adamsovy rodiny: objekt velikosti lidské postavy se otáčí okolo centrální osy a slouží jako komoda. Solitér, u kterého ale dávejte pozor, ať vás nevyděsí v noci při cestě na toaletu.

Svítidlo Campana je složené ze 180 laserem různě tvarovaných kusů hliníku. Každý kus je jedinečný a ručně skládaný jako originál. Stůl Cotto má kovovou konstrukci a velmi tenkou hliníkovou desku, na níž leží osm velkých různě tvarovaných kusů terakoty. Na spodní straně je každý tento kus označený “Made in Italy” a „Hand made“. „Tenhle stůl s terakotovou deskou odkazuje k Etruskům, Brunelleschimu a rodu Mediciových,“ říkají o netradičním konceptu autoři, bratři Fernando a Humberto Campanovi.

Brenno je nové sofa potažené přírodní kůží, velmi měkkou a příjemnou na dotek. Vnitřní konstrukce je kovová a dřevěná.

Samozřejmě, že tato nová kolekce není nábytkem pro každého, ale spíš ukazuje možnosti a extrémní cesty, kudy se současný design také může ubírat. Líbí se vám?

- var -
Foto: Edra

Komentáře

Načítám komentáře...