Letní návštěva: Dům na pláži

Letní návštěva: Dům na pláži

Na dnešní návštěvě vás pozveme do příjemného letního domu, který navrhla poblíž kanadského Toronta architektka Heather Dubbeldamová. Nechte se na chvilku přenést do Kanady...

Tenhle malý dvoupatrový domek na okraji kanadského Toronta je určený pro čtyřčlennou rodinu s malými dětmi. Je plný světla, lehké, až bychom mohli říct Architektiminimalistické elegance a zároveň dává konkrétní odpovědi na otázky týkající se provozu stavby, její energetické náročnosti i možností, které současná architektura má. Celý dům je navržený jako jeden velký otevřený prostor členěný podle víceméně funkčních zón. „V interiéru jasně převládá bílá barva, doplněná o přírodní dřevo, použité na schodišti i u nábytku,“ zve nás na návštěvu architektka.

Centrálním prvkem dispozičně nevelkého domku je schodiště, kterým se jde z přízemí (obytná místnost volně propojená s kuchyní) do patra, kde jsou ložnice a dětské pokoje. Materiály i celá barevnost jsou inspirovány nedalekou pláží, pískem, dřevem a vodou. Prostor tak působí větší, než ve skutečnosti je.

Interiér, dům, bydleníSchodiště, interiér, jídelna
Vestavěný nábytek, schodištěKuchyně, jídelna

Velkou pozornost architektka i klienti věnovali výběru lokálních materiálů. „Chtěli jsme také v co největší míře použít obnovitelné Schodiště, příčkamateriály,“ upřesňuje architektka. Proto zde například najdeme podlahu ze severoamerické třešně, dům je pasivně vytápěný pomocí přirozené ventilace vzduchu: „… ve velké míře jsou využita okna, která nahrazují energeticky náročnou klimatizaci. Ostatně tu majitelé rozhodně odmítli hned na začátku naší společné spolupráce,“ doplňuje Heather Dubbeldamová. Toto řešení snížilo energetickou náročnost a také dopady na životní prostředí, což je v Kanadě velmi diskutované téma. A klienti od architektů vyžadují, aby (zvláště u rodinných domů) věnovali opravdu velkou pozornost provozním nákladům, což se ve výsledku projeví na peněžence investora. „Ušetřit zvlášť v dnešní ekonomicky nejisté době chce každý a samozřejmě pokud je možné dům postavit jako nízkoenergetický a ohleduplný k životnímu prostředí, chceme to,“ říká majitelka.

Koupelna, koupelnový nábytek, zrcadlo, umyvadloKoupelna, sprchový kout, záchod

Důvody jsou zřejmé a na rozdíl od České republiky jsou informovanost a technické znalosti této problematiky výrazně vyšší než u nás.

Architektka navrhovala pro majitele i vestavěný nábytek. Podařilo se jí tak koncept celého domu dotáhnout až do poslední fáze, která je pro výsledný dojem rozhodující.

Ložnice, postel

Povšimněte si: práce se světlem v interiéru, použití přírodních materiálů, jednoduchého odstínění schodiště pomocí kopilitu.

O domu na pláži ve zkratce

Autoři: Heather Dubbeldam, Tania Ursomarzo, Heather Ross / Dubbeldam Design Architects
Lokalita: Toronto, Kanada
Dokončení: 2009
Užitná plocha: 172 m2

-var-
Foto: Shai Gil

Komentáře

Načítám komentáře...