Rok 2012 probarví korálová červeň

Barevné trendy roku 2012

Autor: AkzoNobel

Předpovědi pro rok 2012 jsou různé, ale co nás opravdu čeká, je stále ve hvězdách. Co již ve hvězdách není, je barevný trend, který pro rok 2012 vybrala skupina kreativních expertů z oblasi designu a architektury.

Stalo se již tradicí, že specialisté značky Dulux ve spojení s mezinárodní skupinou kreativců volí po důkladné analýze barevné trendy pro následující rok. Slavnostní odhalení Barvy roku 2012 a uvedení publikace Colour Futures 2012, zaměřené na trendy v barvách, proběhlo u příležitosti vernisáže výstavy Colour Passion v pražské Výstavní síni Mánes od 3. září do 2. října. Představení barevných trendů se v České republice uskutečnilo již potřetí.

Barvy plné optimismu a energie

Po loňském „ocenění hodnot“, které bylo hlavním motivem barevných trendů, se kreativní experti rozhodli na toto téma navázat. Barevné trendy pro rok 2012 tak vychází z „možnosti“ nalezení nových myšlenek ve všem, co jsme v poslední době začali opětovně oceňovat. Tato koncepce nás podněcuje k tomu, abychom čerpali nové možnosti ze světa kolem nás. Zároveň také dodává odvahu kombinovat materiály a barvy novými, neočekávanými a přesvědčivými způsoby. Barevné trendy pro rok 2012 by měly být plné optimismu a energie, ve kterých se budou prolínat syté barevné tóny s jemnými tlumenými a pastelovými barvami.

Barevné trendy roku 2012

Barvou roku 2012 se stala korálová červeň. Ta se vymyká svou živostí, přičemž z ní také vyzařuje výstřednost i serióznost zároveň. Červená má mnoho významů a vzbuzuje výrazné emoce. V Číně je to například barva štěstí, v Indii je spojována s manželskou pohodou a porozuměním. V mnoha západních společnostech je to barva vášně a síly. Nikoho nenechá chladným.

Barevné trendy pro rok 2012

Pro rok 2012 bylo na základě ústřední myšlenky také identifikováno pět klíčových trendů. Každý z nich se promítá v barevných paletách, ze kterých byla vybrána barva roku 2012.

Delikátní kombinace

Z barev této palety vyzařuje delikátnost. Prostota zde neznamená strohost, ale promyšlenou volbu materiálů a objektů pro dosažení dokonalé rovnováhy – klíčem ke všemu je vyváženost. Barevná paleta se soustředí na chladné elegantní a neutrální odstíny, luxusní teplé odstíny barvy velbloudí srsti, červený korál a tělovou růžovou.

Barevné trendy roku 2012

Vodové odstíny

Barevná paleta na toto téma je inspirována principem fotosyntézy. Vodové odstíny zelené, dešťové mraky, světlé pastelové tóny a neutrální barvy vytvářejí náladu kontrastující s temnou hlínou a jasnými barvami květů.

Životní příběh v pastelových barvách

Tato barevná paleta je reakcí na podobu blogů a sociálních médií a bizarnosti, je výsledkem subjektivního vkusu a zálib jednotlivých tvůrců. Je to rovněž dokonalá paleta: vyvážená, hřejivá a okouzlující, ale nikoli příliš nostalgická. Jsou v ní náznaky sulfátového papíru a lepenky a mnoho veselých, a přesto vyzrálých pastelových barev.

Barevné trendy roku 2012

Rozličné světy plné kontrastů

Barevná paleta zvolená pro toto téma vyjadřuje extrémy. Přechází od snového a surrealistického světa do hmotného a velmi reálného. Svěží sametové jasné modři, zeleně a červeně jsou postaveny do kontrastu s éterickými a průsvitnými pastelovými odstíny.

Znovuobjevení hrdinové

Tato barevná paleta je inspirována střízlivými vlastnostmi našeho industriálního dědictví s maskulinní estetikou, která je vždy provázela. Denimová modř, neutrální industriální tóny, odstíny rezavého kovu, zeleň šicích strojů, signální jasné zabarvení kabelů, kovových dveří a potrubí a v neposlední řadě šeď motorů a betonu.

TIP REDAKCE Černá barva se sice nestala barvou roku 2012, ale i tak se v interiéru může objevit. Jak ji použít, poradí v listopadovém čísle časopisu Dům a zahrada ing. arch. Veronika Haroldová. Časopis je v prodeji od 18. října.

Komentáře

Načítám komentáře...