Majitelé v domě bydleli provizorně pět let, pak přistoupili ke zcela zásadní rekonstrukci, při níž bylo přebudováno a rozšířeno přízemí, které nyní obývají, v patře bydlí příbuzný. Dům je podsklepený, ve sklepě je prádelna a dále také jakási společenská místnost pro návštěvy. „Současně tam máme všechny výtvarné potřeby pro tvoření s dcerou,“ vysvětluje paní Markéta. „V interiéru máme věci, které se líbí spíše nám, tedy hodně přírodnin, které vozíme z dovolených, výletů, procházek a podobně - kameny, různá dřeva… A také máme rádi originální výtvarné kousky z galerií, které pak v interiéru někde umístíme.“

Dům rozdělený na sektory

Jestliže není dům postaven zcela nově, aby bylo možné v co největší míře uplatnit pravidla feng-šuej, je důležité využít dané dispozice co nejoptimálněji. „Feng-šuej umožňuje prostor přizpůsobit, negativní vlivy je možné oslabit, chybějící sektory zase posílit. Tak jsme to dělali i my,“ říká paní Markéta a pokračuje: „Dům je rozdělen podle feng-šuej na sektory, jak již bylo řečeno, zvolili jsme centrum v malé hale, z níž vedou dveře do všech místností. Po levé straně je v oblasti sever - severovýchod dětský pokoj, následuje ložnice, ta je v sektorech severovýchod - východ, v jihovýchodním sektoru se nachází kuchyně, tuto část domu jsme již navštívili.“

Z kuchyně lze vstoupit přímo do obytného prostoru s jídelnou a obývacím pokojem. „Naším cílem bylo vytvořit zde větší obytný prostor, situovaný k jihu, protože původně byly obytné místnosti orientované na sever, což nebylo optimální. Navíc jsme chtěli vybudovat terasu a dům otevřít do zahrady. Tato místnost je tedy největší a nachází se hned ve třech sektorech - jih - jihozápad a západ. V jižním sektoru máme jídelnu, tam je uplatněna v malbách temně červená, která patří k ohnivým barvám. Protože máme rádi jak kombinaci starých a nových věcí, tak i třeba využívání věcí pro jiné účely, než pro které byly původně určeny, pověsili jsme na zeď nad jídelní stůl staré dveře z původního bytu a na ně připevnili keramické otisky rukou jako symbol rodiny. Ta je pro nás nejdůležitější, vlastně je to sektor slávy a uznání, a my jsme ho v domácím prostředí využili po svém právě takto, pro rodinu. Proto ta výzdoba i jídelní stůl. I použité barvy podporují přijímání potravy, neměly by tu být modré a zelené odstíny, ale spíš tyto teplejší tóny, které jsou v harmonii s barvami obvyklými u potravin.“

Feng-šuej, to jsou především pocity

Samotný obývací pokoj se nachází převážně v jihozápadním sektoru, je tam hodně slunce, jihozápad znamená vztahy a partnerství, je zde tedy umístěna velká sedací souprava a setkává se zde rodina, přátelé, krb na tomto místě podporuje oblast vztahů, a barvy zvolili majitelé opět spíše v zemních odstínech. „Západ máme v domě oslabený,“ pokračuje paní domu, „protože tento sektor připadá právě na neobestavěnou část, kde dům ustupuje, to je indispozice domu, chybí oblast spojená s dětmi, s budoucností, bylo tedy nutné ji posílit alespoň v interiéru. Tento směr zde máme tedy řešen pouze v západní stěně, západ je tam promítnutý v malbě v béžovém zemním odstínu s kruhovitým motivem dřeva, kruh je současně tvar, který patří ke "Kovu". Také tam máme opět rodinné fotky s dítětem, když je to oblast dětí, a vystavujeme tam dceřiny keramické výrobky a tak. Je tu sice i televize, ale ta je schovaná za posuvnými dvířky.“

Prostor feng-šuej by měl být vnímán všemi smysly, důležitá je jeho atmosféra, proto by v něm měly být fontánky, krb, sluchové vjemy, vůně, hmat a pro hmat příjemné předměty a materiály. „Například ty velké hodiny jsem si hrozně přála, měla jsem je vyhlédnuté v takovém malém obchůdku velmi dlouho. Věděla jsem přesně, že budou tady na tom krbu, a letos jsem je dostala k narozeninám. Hodiny jsme na tom místě měli vícekrát, ale žádné z nich nešly nikdy správně, až tyhle jdou konečně přesně. Pokud jde o feng-šuej, je nutné říci, že všechny symboly a předměty prostor pouze podpoří, nejsou ale samospasitelné, člověk musí na sobě i na prostoru, v němž žije, stále pracovat,“ uzavírá paní Markéta.