Umístění koupelny – z nevýhody přednost

Tato návštěva je o to přínosnější, že nešlo o novostavbu pravidlům feng-šuej „ušitou na míru“, ale o starší, rekonstruovaný objekt, jehož dispozice, orientace vůči světovým stranám či vedení sítí byly již předem dány. Jak ale již bylo řečeno, výhodou feng-šuej je možnost zmírnit negativní vlivy a posílit či zcela nově dodat ty pozitivní.

„Zcela jistě neodpovídá zásadám feng-šuej koupelna,“ dokládá majitelka domu, paní Markéta, „neboť ta nám novou dispozicí při rekonstrukci vznikla téměř ve středu domu. Tomu se říká tai-chi, což je vlastně energetický střed domova, a koupelna by tam teoreticky vůbec neměla být. My jsme si proto jako tai-chi určili malou halu u vstupního schodiště, jde o vlastní komunikační uzel mezi kuchyní, dětským pokojem a ložnicí. Koupelnu jsme se snažili zařídit tak, aby byla součástí prostoru vybavili jsme ji proto obrazy a doplňky jako další pokoj, dále jsme tam chtěli dodat všech pět prvků, aby se prostor zharmonizoval.“

Vzhledem k tomu, že jde o vodní místnost, Voda je zde zastoupena nejen vodou samotnou, ale i zrcadlem, Dřevo má svůj podíl v podlaze, nábytku, skříňce pod umyvadlem, Oheň dodává oranžová barva textilií, Kov je zastoupen bílou barvou výmalby a chromovými bateriemi a doplňky. Za pozornost stojí kamenný obklad, který v koupelně zastupuje pátý prvek – Zemi. „Ten obklad byl tehdy takový experiment,“ říká paní Markéta, „nikdo ho tak tehdy nepoužíval, dnes už je to v každém časopise, jsem ráda, že jsme se pro něj tehdy rozhodli, je velmi praktický, nepotřebuje skoro žádnou údržbu a navíc krásně vypadá. Díky tomuto řešení není koupelna ani přes své umístění v domě zdrojem disharmonie. I proto jsme vybírali hezkou sanitu, máme vanu s chromoterapií, kdy můžeme dále využívat barvy, které podporují a doplňují naši energii a přispívají k naší harmonii. Koupelna opravdu slouží k relaxaci, jsou to jakési domácí lázně, odkud energie neuniká, ale které ji naopak dodávají.“

Dětský pokoj – důležitá je přirozenost

„Dětský pokoj také není umístěn úplně ideálně,“ pokračuje paní Markéta, „ale je pravda, že konkrétně naše dcera tam chodí jen spát, většinu času tráví s námi v obýváku nebo v kuchyni. Z toho důvodu si myslím, že tak, jak je nyní vybavený, celkově vyhovuje. Ona ho bude více využívat spíše v budoucnu.“

Aby pokoj působil na dceru dobře, je vybaven podle jejího přání – je zde patrová postel, barevné koberce, rodiče dbali i na zastoupení potřebných prvků – Dřevo je přítomno v kvalitním masivním nábytku, který nemá ostré hrany a rohy. „Ve feng-šuej je hodně důležité, aby nábytek odpovídal velikosti dítěte, vybavení by mělo být v linii kolem 150 cm, aby si tam dítě nepřipadalo ztracené a mělo o věcech přehled. Při rozmístění nábytku jsme se snažili dodržet školu formy – tedy správné umístění postele a psacího stolu, aby měla „krytá záda.“

Pokoj je žlutý, protože tato barva je ve feng-šuej ideální z hlediska rozvoje dětí, je pro ně dobrá i proto, že je to barva zemní, symbolizuje stabilitu. Na podlaze by také neměly být žádné červené nebo modré koberce ve velkých plochách, tyto barvy evokují nestabilitu. Ideální barvou krytiny je zelená, béžová či hnědá. „Strop je modrý jako symbol nebe, na něm sluníčko a na stěně strom, vše tak, jako v přírodě. Strom jsme zvolili i kvůli rozvoji její kreativity, líbí se jí a může jí být inspirací."

Lůžko v romantickém stylu

Do ložnice zasahují dva sektory východní a severovýchodní, na vybavení a ladění místnosti je to patrné v kombinaci béžové barvy, která ladí k severovýchodu, a modré, která je barvou východu.

„Ložnice je nejstudenější místnost v bytě, podle feng-šuej by to tak mělo být,“ vysvětluje paní Markéta, „měla by to být místnost jinová, klidná, chladná, neprovokující. I proto je tam minimum nábytku, jen skříň a postel, která je navíc pojatá romantickým způsobem, a nám tak vyhovuje, neboť dává pocit jistoty. Lůžko je navíc orientované do našeho šťastného směru.“

V ložnici by nemělo být příliš mnoho obrazů a dekorací. Majitelé to respektovali a ty, které zde chtěli mít, umístili nad postel, tedy tak, aby na ně z lůžka nebylo vidět. „My máme v současné době už byt víceméně hotový a mně se tu moc líbí, ani se mi odtud nechce, a když musím odejít či odjet pryč, hrozně se těším zpátky. Prostě cítím, že jsem tu doma. Jsem tu úplně spokojená, změnila bych jen drobnosti, ale to je vývoj, tak je to vždycky.“ Ukončila naši návštěvu spokojená majitelka a my celé rodině přejeme, ať se jim v domě žije spokojeně i nadále.