Interiér jim však nevyhovoval z hlediska dispozic ani použitých materiálů, rozhodli se proto oslovit architekta. „Majitel uspořádal soukromé výběrové řízení, ve kterém se nám podařilo zvítězit,“ říká ing. arch. Jan Mackovič a pokračuje: „Klientovi se líbil zejména přístup, jakým pracujeme se světlem v interiéru.“ Při kompletní rekonstrukci interiéru byly doladěny vnitřní dispozice, s menšími úpravami zůstala také kuchyňská linka. Vnější podoba domu, obvodové zdi a okenní otvory byly zachovány. Majitelé si přáli útulný dům, hravý, z teplých přírodních materiálů. „Vzhledem k různorodosti stavby i místností jsme k řešeným prostorům přistupovali velmi individuálně,“ pokračuje architekt, „tvořili jsme jednotlivé drobné příběhy, které jsou vzájemně provázané. Každá místnost nabízí specifický a jedinečný zážitek.“

Jako ptačí hnízdo

Základní materiálový koncept je dán výraznou dřevěnou podlahou, bílou výmalbou stěn, cementovou stěrkou a podobně, barevným akcentem jsou pískově žluté prvky a dřevěná či kamenná mozaika nebo barevně mořená dýha pro dokreslení charakteru jednotlivých místností. Za pozornost stojí dřevěná třešňová mozaika na vaně v dolní koupelně a kamenná mozaika v horní koupelně, navozující dojem „létajícího koberce“.

„Největší výzvou byla určitě bílá zaoblená skříň s barevnými nikami, domácím kinem a krbem,“ popisuje Jan Mackovič, „zajímavá je také barevná kostičková kredenc z různobarevně mořené dýhy. V dolní koupelně svítí v tmavě obloženém prostoru vana v podobě „lazebnické naběračky“, obložená dřevěnou mozaikou. V horní koupelně se podařilo vytvořit pult s umyvadlem, který díky obkladu kamennou mozaikou splývá s podlahou.“

V pultu jsou zabudovány velmi nápaditě navržené úložné prostory, na první pohled neviditelné. Obývacímu prostoru pak vévodí banán - sedací souprava, která se dá pomocí násuvných modulů proměnit ve válendu a podle níž tvůrci také dům neoficiálně pojmenovali. Jednotlivé moduly pohovky slouží běžně coby taburety. Jako výrazné umělecké dílo zde působí i posuvné dveře s fototapetou na celou výšku místnosti. Všechny oblé tvary navozují pocit zabydleného hnízda a současně dobře vedou a změkčují denní světlo.

Atmosféra interiéru daná osvětlením

„V hlavním obytném prostoru se podařila díky dvěma čtvercovým průhledům vytvořit nová kvalita denního světla, neboť přivádějí denní světlo z východu, respektive umožňují pohled na západ slunce od jídelního stolu.“ Umělé osvětlení zajišťují stmívatelné LED pásky, které vytvářejí různé úrovně intimity prostoru. V nikách se sedačkami použili autoři průsvitný žlutý podhled z barrisolu.

Vybavení domu je z velké části vyrobeno na míru. „Náročnost výroby některých prvků byla zásadní pro výběr realizační firmy, několik zájemců z tohoto důvodu i odmítlo,“ upřesňuje Jan Mackovič. „S panem Tesařem jsme vytvořili něco jako tvůrčí tým a veškeré architektonické nápady a požadavky jsme se společně snažili přetavit do reality. Podařilo se vytvořit velmi inspirující prostředí - plné podnětů, ale zároveň velmi klidné, útulné a přívětivé. Interiér bude zajímavě stárnout a proměňovat se v čase. Nenapadá mě nic, co bychom dělali jinak. Majitelé již několikrát zmínili, že se jim v domě žije dobře a jsou rádi, že nás ke spolupráci vyzvali. To je vždy ta největší odměna.“

Název projektu: Dům s banánem

  • Projektant: mackovič architecture
  • www.mackovic.cz
  • Autor: ing. arch. Jan Mackovič
  • Spolupráce: Bc. Miroslav Peterka
  • Zuzana Kučerová
  • Foto: Alexander Dobrovodský
  • Realizace: Interiéry Tesař TTK, s. r. o.