Letní krásky – jiřinky

Dekorace z jiřinek

Autor: Pleasurephoto.com

Udělejte si léto barevnější, s květy jiřinek je to hračka, barevná škála jejich květů je nepřeberná a stejné je to i s jejich tvary.

Tyhle květiny najdete snad na každé venkovské zahradě. Mají neuvěřitelné množství barev a tvarů, a tak si každý může vybrat tu svou nejkrásnější. Jiřiny se dělí do 8 skupin, ale všechny mají jedno společné. Hlízy, ze kterých rostliny vyrůstají, se musí na jaře po polovině května zasadit a na podzim po prvním přízemním mrazíku zase vykopat. Uskladnit je pak můžete v mrazuvzdorném a suchém sklepě nebo místnosti s ideální teplotou kolem 5 °C. Přes zimu je raději několikrát zkontrolujte. Jejich pěstování, jak vidíte, vyžaduje určitou péči, ale odmění se vám záplavou nádherných květů, které budou zdobit zahradu velmi dlouho. Jiřiny jsou vhodné i k řezu a ve váze udělají také velkou parádu.

Až půjdete na zahradu pro nějaké květiny na stůl, vezměte si na ně bíle natřené košíčky od jahod. Určitě se v nich nepomačkají a domů si je donesete krásně svěží.

Zkuste si staré skleněné lahve přeměnit na originální vázy. Dozdobte je sytě zelenými listy různých stromů. Přiložte je k lahvi a ovažte kolem zeleným lýkem. Pak už do každé stačí vložit jeden výrazný květ jiřiny a máte zajímavě ozdobený stůl.

Chystáte letní ovocné osvěžení pro děti? Nalákejte je na melounový svícen. Do melounové výseče zapíchejte tenké dlouhé svíčky a dozdobte květy jiřinek. Protože je meloun samá voda, květy vydrží čerstvé velmi dlouho.

Dekorace z jiřinek

Zajímavý svícen můžete vyrobit i z jednotlivých květů pomponkovitých jiřin. Vezměte malé porcelánové mističky, na dno nasypejte písek a nalijte trošku vody, aby květy déle vydržely. Do středu každého květu potom nasuňte dlouhou tenkou svíčku, kterou zapíchněte až do písku. Tím ji zajistíte před možným pádem.

Dekorace z jiřinek
Možná, že vaše kamarádka ještě jiřiny na zahrádce nemá. Zkuste ji tedy překvapit malým květinovým dárkem – jiřinkou v květináči. Ideální obal na takový dárek je plastová taštička, dozdobená sisalovou mašlí v barvě květů.

V horkých dnech je příjemné mít nablízku alespoň malou vodní hladinu. Udělejte si na váš stůl osvěžující jezírko v porcelánové misce. Listy kakostu zatěžkejte malými mističkami s jednotlivými květy jiřinek a doplňte plovoucími svíčkami. Vše zalijte vodou. Přes den vás taková dekorace osvěží a na večerní posezení budete mít originální osvětlení.

Pokud vám silný déšť nebo vítr poláme jednotlivé květy, nezoufejte. Posbírejte je a doma vezměte různé sklenky. Naplňte je vodou a květy do nich ponořte. Uvidíte, že i s málem vykouzlíte letní pohodu.

Dekorace z jiřinek

Foto: Pleasurephoto.com

Komentáře

Načítám komentáře...