Příběh české značky Brokis

Lucie Koldová
Lightline

Autor: Oficiální zdroj

Mezi firmami, které byly za rok 2015 nominovány na Czech Grand Design, se objevili i skláři Brokis. Nebylo to poprvé. Zaujali porotu už v minulých ročnících. Originální svítidla a lampy z ručně foukaného skla, které se vyrábějí v Horních Dubenkách a navrhují je špičkoví designéři, jako je Lucie Koldová či Boris Klimek, si oblíbili zákazníci v Česku i zahraničí.

Brokis se pravidelně objevuje na prestižních výstavních akcích, jako je třeba Salone del Mobile v Miláně nebo pařížský Maison&Objet.

Skláři z Vysočiny o sobě dali poprvé vědět v roce 2010, kdy během pražské přehlídky Designblok značka Brokis představila své tři kolekce svítidel: Teo, Zubatá a Muffins. A už při své premiéře získala za nejlepší kolekci svítidel cenu šéfredaktorů.

Skloubením tradičního ručně foukaného skla s vytříbenými materiály, jako jsou dřevo a ručně opracovaný kov, získávají kolekce osvětlení Brokis i mezinárodní uznání. Jednoduchý design a výjimečná kvalita lamp Muffins zaujala i značku Yves Saint Laurent, která je v roce 2011 využila v televizní reklamě na svou pánskou kolekci. Portfolio společnosti Brokis zahrnuje jak moderní funkční osvětlení a dekorativní objekty, tak jedinečná osvětlovací řešení pro architekty a interiérové designéry.

Sklárna na Vysočině se původně specializovala na ruční výrobu skla převážně pro interiérovou osvětlovací techniku ve formě malých sérií dílů pro dražší svítidla. Nestabilita ve sklářství a světová ekonomická krize přivedly majitele k zásadnímu rozhodnutí – vytvoření vlastní kolekce svítidel.

„Firma na výrobu designových svítidel vznikla jako výsledek dlouholeté úvahy o realizaci a vytvoření vlastních kolekcí svítidel. Připravovala se a zrála delší dobu. Krize naše záměry uspíšila. Situace nás přesvědčila, že uzrál správný čas uskutečnit dlouhodobý sen. Bylo na čase využít a aplikovat dlouholetou zkušenost při tvorbě a výrobě svítidel získanou ve sklárně,“ říká Jan Rabell, ředitel Brokisu.

Sklárna se nyní specializuje především na výrobu designových svítidel, klade důraz na vysokou kvalitu a klientům nabízí při výrobě vysoký stupeň individualizace a flexibility.

Brokis vsadil na designéry mladší generace, jako je Lucie Koldová, Dan Yeffet, Daniel Gonzales, Boris Klimek či Tomáš Varga. Lucie Koldová v současné době ve firmě pracuje jako art direktorka.

Dobrým tahem byla také spolupráce s pražskou Vysokou školou umělecko-průmyslovou. Řada Bell vznikla původně jako semestrální úkol Daniela Gonzalese.

Pro sezonu 2015/2016 uvádí Brokis na trh kolekce Flutes, Lightline a Night Birds. Stávající kolekce Mona byla rozšířena o nové typy svítidel jako Mona Medium Floor a Pendant a Mona Wall Medium a Small.

„Brokis cíleně vyhledává nové talentované sklářské designéry a dává jim příležitost uskutečnit jejich vize,“ říká Jan Rabell. „Vybraný design a mimořádná kvalita – to jsou základní znaky našeho portfolia.“

Text: Marie Lucová Foto: Brokis

Komentáře

Načítám komentáře...