Materiály na ložní prádlo

ložní prádlo

Autor: Shutterstock.com

Povléct si postele můžete ohromným množstvím vzorů, barev i materiálů. My probereme ty nejčastější materiály, pod kterými tak rádi spíme.

Nejčastějším používaným materiálem je bavlna, která však může mít různé označení podle způsobu tkaní vláken.

VĚDĚLI JSTE, ŽE...

Vlákna bavlny získávají lidé z bavlníku, který se pěstuje již několik tisíc let. Bavlna má mnoho odrůd a jejich kvalita je určována především délkou vláken – čím delší vlákno, tím lepší. Za nejkvalitnější bavlnu na světě je považována egyptská bavlna, která se díky přirozeně dlouhým vláknům vyznačuje extrémní savostí, úžasnou hebkostí a dlouhou životností. Hledáte-li nejkvalitnější a nejjemnější povlečení, mělo by být vyrobeno z egyptské bavlny.

Perkál Je jemná a hustá bavlněná tkanina utkaná v plátnové vazbě. Perkál je na omak měkký a příjemný.

Krep Nemusí se žehlit a navíc je cenově dostupný. Pro krep je charakteristická střídavě hladká a zvrásněná část v pravidelných pruzích, která zajišťuje nemačkavost tohoto materiálu.

Flanel K výrobě se používá hustě tkaná látka o vyšší gramáži. Látka je speciálně upravena ‚počesáním‘, čímž je dosaženo měkkosti a jemného vlasu na povrchu. Flanelové povlečení si zachovává všechny vlastnosti bavlny, navíc je také velmi hebké na dotek a vyznačuje se vysokou hřejivostí.

Damašek Bavlněný damašek je tkaný atlasovou vazbou. Atlasová vazba je rozpoznatelná pro svůj lesklý vzhled a ‚hedvábný‘ omak. Je většinou velmi hustá (nízké setkání) a málo odolná proti oděru.

Satén Vyrábí se z vysoce kvalitní bavlněné příze s jemným leskem na povrchu. Materiál je velmi pevný a také trvanlivý, často s nežehlivou úpravou. Pro posílení lesku a kvality materiálu je látka mercerizována (metráž prochází soustavou válců v chemické lázni – vlákna bavlny jsou plochá, během mercerizace se však zakulatí a tím vzniká lesk materiálu). Ložní povlečení ze saténu je velice hebké, měkké a také příjemné na dotek, v létě příjemně chladí, v zimě naopak rychle zahřeje.

Žerzej Je všeobecné označení pro lehké až středně těžké pleteniny. Výrobky mají měkký omak, dobře splývají, jsou nemačkavé, mírně roztažné a elastické. Bavlněný žerzej se díky své pružnosti používá hlavně pro napínací prostěradla.

Umělá vlákna

ložní prádlo
Zdroj: ScanQuilt

Autor: Oficiální zdroj

Dalším velmi oblíbeným materiálem je polyester ve formě tzv. mikrovlákna. Na omak připomíná hedvábí. Ložní povlečení z mikrovlákna je jemné a hebké, zároveň také stálobarevné. V létě chladí, a v zimě naopak udržuje tělesnou teplotu. Jeho údržba je velmi jednoduchá – velmi rychle schne a minimálně se mačká.

Polybavlna je název pro směsovou tkaninu s 35% podílem bavlny a 65% podílem polyesteru. Povlečení z polybavlny je lehčí, jemnější a také prodyšnější než čistá bavlna. Vzhledem k tomu se pyšní ceněnými vlastnostmi: rychle schne, minimálně se mačká, a proto ho není třeba žehlit. Další velkou výhodou je jeho cenová dostupnost.


CELÝ ČLÁNEK O LOŽNICÍCH A SPANÍ NAJDETE V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 11/16. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: predplatne@astrosat.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 840 336 459. Volání na bílou předplatitelskou linku je zpoplatněno zvýhodněnou sazbou 1,60 Kč včetně DPH za započatou minutu volání z pevné linky. Volání z mobilního telefonu dle tarifu mobilního operátora.

Komentáře

Načítám komentáře...