Uklízejte ekologicky – bez chemie

Uklízejte ekologicky – bez chemie

Autor: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

V drogeriích dnes koupíte úklidové prostředky na koupelny, na toalety, na dřevo, na sklo, na vodní kámen i na zašlou špínu, zkrátka na co si jen vzpomenete. Všechny prostředky mají jedno společné – spoustu chemie. Je vůbec možné uklízet domácnost trochu ekologičtěji? Ukážeme vám, že to jde!

Výroba domácích čisticích prostředků není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vyjde vás levněji, nezabere ani moc času a hlavně své domácnosti trochu odlehčíte od všech chemikálií, které jsou sice velmi účinné, ale našemu zdraví příliš neprospívají.

Univerzální čisticí prostředek

Smíchejte 9 dílů vody, 1 díl bílého octa, přidejte pár kapek přírodního mýdla a půl dílu jedlé sody (ta může nahradit i mýdlo). Pokud chcete voňavější variantu, přidejte pár kapek esenciálního oleje dle vašeho vkusu. Vše dobře promíchejte a nalijte do rozprašovače. Tento čistič můžete použít v kuchyni, v koupelně, na toaletě. Pokud potřebujete prostředek účinnější, přilijte více octa.

Uklízejte ekologicky – bez chemie

Zdroj: Shutterstock.com

Pro čištění spár mezi kachličkami nebo míst kolem baterií použijte starý zubní kartáček, jehož štětiny skvěle proniknou na špatně dostupná místa. Máte-li místa hodně znečištěná, nasypte na ně nejprve samotnou jedlou sodu, nechte chvíli působit a pak teprve začněte čistit.

Pokud smícháte 4 litry teplé vody s jedním hrnkem octa a dvěma lžícemi přírodního mýdla, získáte skvělý prostředek na čištění dlažby nebo lina.

Na nábytek

Opět budete potřebovat bílý ocet, asi čtvrt hrnku, nebo jej můžete nahradit citronovou šťávou. Smíchejte jej s jednou lžící rostlinného oleje. Tuto směs můžete použít buď do rozprašovače, nebo přímo na utěrku, je vhodná na nábytek vyrobený z lamina. Na masivní nábytek použijte poměr 1:1, tedy jeden díl oleje a jeden díl octa nebo citronové šťávy. Nábytek dobře natřete směsí a nechte jeden den odpočinout, aby nábytek nasál olej. Pak ještě jednou přetřete suchou utěrkou či hadříkem.

Leštidlo na sklo a zrcadla

Skvělý postřik vyrobíte z jednoho dílu teplé vody a jednoho dílu bílého octa. Dobře protřepejte a nalijte do rozprašovače. Stačí lehký postřik a otření suchým hadříkem a vaše zrcadla se budou blýskat jako nová. Pokud se vám tento poměr zdá velmi silný, můžete použít poměr 2:1, tedy dva díly vody a jeden díl octa.

Uklízejte ekologicky – bez chemie

Zdroj: Shutterstock.com

Vyčistěte koberce

Na 2 litry vody budete potřebovat 4 lžíce tekutého přírodního mýdla, 2 lžíce jedlé sody, ¼ hrnku bílého octa. Ocet není nezbytný, ale slouží jako dezinfekce, proto je dobré jej přidat. Máte-li na koberci čerstvé mastné skvrny, posypte je kukuřičným škrobem a nechte asi 15-30 minut působit, pak ho vysajte. Pokud se vám na koberec vylije červené víno, posypte místo jedlou sodou a opět nechte chvíli působit, než ji vysajete.

Jak vyčistit mikrovlnku

V mikrovlnce často zůstávají a zasychají zbytky potravin, proto je nezbytné se nejprve zbavit jich. Postavte do mikrovlnky misku s vodou a nechte alespoň pět minut ohřívat. Vzniklá pára zbytky potravin zvlhčí a ty pak půjdou dobře dolů. Setřete a vnitřek mikrovlnky postříkejte univerzálním čističem a vyleštěte. Pro lepší dezinfekci můžete použít buď leštidlo na skla, nebo smíchat do půllitrové lahve tři lžíce jedlé sody, a vytvořit tak silný dezinfekční prostředek. Postříkejte jím stěny mikrovlnky a po pětiminutovém působení dobře otřete.

Skvělý prací prášek

Opět budete potřebovat sodu, ale tentokrát ne jedlou, nýbrž prací! Smíchejte 7 dílů prací sody, 1 díl jedlé sody, 1 díl nastrouhaného pracího mýdla a několik kapek esenciálního oleje. Na jednu dávku stačí 2-4 lžíce pracího prášku.

Komentáře

Načítám komentáře...