Jak na kvalitní a pohodlný spánek

Povlečení

Autor: Matějovský a.s.

Čas, který trávíme v posteli, je velmi cenný. Zotavujeme se z každodenní námahy a vše, co nás stresuje, necháváme za dveřmi své ložnice. Uvolníme se, vychutnáváme si sny a samozřejmě hluboký spánek. Dostatečný odpočinek a relaxace je možné si užít pouze tehdy, když nás v posteli nic nesvědí a neškrábe. Nezbytně nutným předpokladem pro opravdu regenerující spánek jsou povlečení a lůžkoviny vyrobené z kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů.

Povlečení z přírodních materiálů

Povlečení

Autor: Matějovský a.s.

Současná nabídka ložního povlečení nabízí nepřeberné množství různých druhů povlečení. Ceny se zpravidla liší v závislosti na kvalitě materiálů a potisků a vybrat si kvalitní povlečení není vždy jednoduché. Nejoblíbenějším materiálem pro výrobu povlečení je klasická hladká 100% bavlna, která mimo nejobsáhlejší nabídky vzorů upoutá pozornost i nejpříznivějšími cenami. Jedinou nevýhodou je nutnost žehlení, což však za zdravý a ničím nerušený spánek stojí.

Tip pro vás: Jak správně prát povlečení

K výrobě kvalitního povlečení je zapotřebí prvotřídních surovin a úprav, které jsou nákladné, a proto i cena finálního výrobku je vyšší. Nejvíce záleží na kvalitě příze, ze které je látka utkána. Vlákna by měla být dlouhá a tenká, látka hustá a bez mezírek, taková se pak nejméně sráží a deformuje. Při výběru není dobré řídit se pouze gramáží, která je mnohdy chybně označována za důležitý ukazatel kvality! Materiály z objemných třepivých vláken mají často vyšší údaj o gramáži než kvalitní a pevná, ač jemná látka z prvotřídní příze. Jednoduše, kvalitní povlečení nemůže stát pár korun.

Umělé povlečení není pohodlné

Vyhnout byste se měli polyesterovému povlečení z tzv. mikrovlákna. Mikrovlákno oproti přírodním materiálům postrádá prodyšnost, často bývá kluzké a v noci se kvůli nízké absorpci vlhkosti lepí a studí. Právě díky umělým, a tedy velmi levným výrobním surovinám je hlavním lákadlem jejich nízká cena a to, že se nemusí žehlit. Investujte však chytře! Laciné povlečení za rok či dva vyhodíte seprané, a celý nákup může začít znovu.

Chytře řešené polštáře a přikrývky

Povlečení

Autor: Matějovský a.s.

Mimo povlečení bychom měli dbát také na přikrývky a polštáře. Jaká si však při výběru nastavit kritéria? Můžete se rozhodnout na základě materiálů, rozměrů, hřejivosti, poddajnosti, nebo dokonce i designu. Určitě byste ale měli zvolit přikrývku a polštář, který má snímatelný a pratelný potah, je jednoduchý na údržbu, prodyšný a především příjemný. Dalším chytrým bonusem, který byste jako každodenní uživatel mohli ocenit, je možnost regulace náplně polštáře. V takovém případě stačí sejmout potah, rozdělat skrytý zip a přidat či odebrat množství náplně tak, aby objem polštáře vyhovoval vaší představě. Standardní náplň z dutého vlákna se dá zakoupit v každé lepší galanterii, takže budete-li o polštářové potahy pečlivě pečovat, vydrží vám celý polštář až dvakrát déle. Při výběru přikrývky věnujte zvýšenou pozornost švům a rozložení výplně v jednotlivých částech přikrývky. Po letech užívání a praní oceníte, že výplň je stále nadýchaná a na stejném místě a nevytváří nevzhledné a nepohodlné hrudky. U přikrývek také dobře promyslete, jakou hřejivost budete potřebovat. Do panelákových bytů se stálou pokojovou teplotou bohatě postačí univerzální celoroční, případně i lehká letní přikrývka. Zimomřivým jedincům či obyvatelům chladnějších ložnic se pak vyplatí na zimu pořídit objemnější přikrývku s vyšší hřejivostí.

Co si pod pojmem kvalitní a pohodlný spánek představujete vy?

Komentáře

Načítám komentáře...