Půvabné dekorace ve tvaru srdíček nejen pro Valentýna

Dekorace ve tvaru srdce

Autor: Shutterstock.com

Pro někoho je blížící se Valentýn dnem kýčovitých červených srdíček. Ale srdíčka nemusejí být vždycky jen červená, a dokonce nemusejí být ani kýčovitá. Prohlédněte si galerii půvabných dekorací ve tvaru srdce, které mohou zdobit váš domov nejen na svátek zamilovaných.

Možná máte nějaký oblíbený motiv, který se objevuje napříč vaším interiérem: někdo má třeba všude vystavené kravičky, jiný sbírá jednorožce, dalšímu se líbí sovy. Shromažďování takových dekorací obvykle přerůstá ve sběratelskou vášeň a usnadňuje přátelům rozhodování, co vám koupit k narozeninám. Podobná sbírka navíc dodává vašemu domovu osobitý a útulný ráz.

My se nyní zaměříme na dekorace s motivem srdce, které symbolizuje nejen lásku mezi dvěma partnery, ale také hřejivé pouto rodinné. Motiv srdce se hodí spíš do venkovských a rustikálních interiérů, nenásilně zapadá také do provensálského stylu. Půvabná srdíčka mohou být vyrobena ze dřeva, z proutí nebo z látky, výtvarně nadaní je namalují třeba na oblázky.

Pokud se chcete trochu kreativně vyřádit, můžete si koupit proutěná srdce jako polotovary a dozdobit si je podle vlastní fantazie stužkami, krajkou a různými knoflíky. Výslednou dekoraci pak zavěsíte na dveře, na prázdné místo na zdi nebo klidně někam na kuchyňskou linku.

Věděli jste, že:

List břečťanu

Autor: Creative Commons

Tvar srdce je odvozený od tvaru listů břečťanu, který byl v antické kultuře symbolem věčné lásky a jako takový se objevoval na řeckých a římských náhrobních kamenech. V tomto smyslu ho převzalo i rané křesťanství. V rytířské literatuře z 12. a 13. století list břečťanu doplňoval kresby milostných výjevů a byl často zbarven do ruda, tedy barvy krve a lásky. Protože v té době měli lékaři z náboženských důvodů zakázáno provádět pitvy, nikdo nevěděl, jak vlastně lidské srdce doopravdy vypadá. Protože ale bylo považováno za centrum citů, v anatomických knihách se tento orgán začal zakreslovat právě jako zjednodušený břečťanový list. Na konci 15. století se symbol červeného srdce, jak ho známe dnes, objevil i na kartách.

Komentáře

Načítám komentáře...