Jak zařídit ložnici, ve které bude spát alergik

Alergik v ložnici

Autor: Shutterstock.com

Alergie na prach a roztoče je v naší populaci velmi rozšířená. Alergeny kolem nás vždy byly a vždy budou, zcela se jich nezbavíme nikdy. Aspoň doma však jejich výskyt můžeme omezit na minimum. Zvláštní pozornost je třeba věnovat ložnici, aby náš spánek nebyl narušován nepříjemnými alergickými projevy.

Zbavte místnost prachu

Prachu se zbavujte zásadně mokrou cestou, suché hadříky a smetáky prach jen rozvíří. Velkou pomoc alergikům nabízejí parní čističe využívající sílu horké páry, které navíc pracují bez chemikálií. Pára odstraní nečistoty a současně díky vysoké teplotě dokáže likvidovat plísně a bakterie. Parní čističe si poradí s podlahou, nábytkem, okny a dalším vybavením domácnosti.

U vysavačů se neřiďte jen jejich výkonem, sledujte i třídu prachových emisí; ta uvádí, jak čistý bude vzduch, který se z přístroje vrací zpět do místnosti (pro alergiky a astmatiky je ideální třída A).

Alergik v ložnici

Autor: Shutterstock.com

Vyberte správnou matraci

Postel by měla být vybavená roštem takové konstrukce, jež umožní matraci „dýchat“ i zespodu. Každý člověk se potí, a právě přebytečná vlhkost představuje živnou půdu pro roztoče. Pro alergiky jsou vhodné různé typy pěn eliminující přítomnost bakterií a roztočů díky výbornému odvádění vlhkosti. Pěny se nezřídka kombinují i s latexem, který mimo jiné rovněž odolává plísním. Snímatelný prací potah (pereme alespoň na 60 °C, u malých dětí raději až 90 °C) se jeví jako samozřejmost. Alergikům svědčí například potah se stříbrnými ionty, s výtažky z rostliny aloe vera nebo z lyocellu.

  • Tip: Několikrát ročně postavte matraci kolmo na postel či k ní a nechte ji důkladně vyvětrat.

Vhodné přikrývky a povlečení

Alergikům vyhovují lůžkoviny z dutých vláken nebo nanotkaniny, speciální protiroztočové povlaky a obecně prodyšné textilie, které lze prát při vyšších teplotách. „Pokud nemáte doma silného alergika, který už potřebuje speciální a cenově nákladné výplně a povlečení, například nanoSPACE, sáhněte po materiálu Tencel. Jde o vlákno botanického původu, které se vyrábí z eukalyptového dřeva,“ dává tip Hana Šrůtková, odbornice na bytový textil české textilky Veba.

Alergik v ložnici
Povlečení Tencel značky VEBA

Autor: Oficiální zdroj

Povlečení vyrobené z Tencelu je jemné na pokožku a absorbuje o 50 % více vlhkosti než bavlna. Díky tomu, že odvádí pot dovnitř vlákna, se na povrchu kůže netvoří vlhký mikrofilm, ve kterém se množí bakterie. Stejné vlastnosti skýtají také přikrývky s výplní Tencel, které působí lehce a tence, a přitom obstojí i v zimních měsících. „Díky termoregulačním vlastnostem tkaniny se dají použít celoročně,“ dodává Hana Šrůtková.

Další textilie už ne!

Zatímco lůžkoviny z jiného materiálu než textilu být nemohou, další tkaniny už do ložnice nevpouštějte. Záclony a závěsy nahraďte žaluziemi či roletami, místo koberce zvolte podlahu z teplého korku, dřeva či marmolea. Textilní stínidla lamp se dají nahradit například skleněnými - sklo je inertní materiál, nevylučuje žádné látky a méně na něm ulpívá prach a nečistoty. Do oken je vhodné nainstalovat sítě zachycující prach a pyly zvenčí.

Komentáře

Načítám komentáře...