Chyby při zařizování interiéru IV.: Nedomyšlené barevné odstíny

Barvy v interiéru

Autor: Shutterstock.com

Barvy podvědomě ovlivňují naši psychiku, a pokud náš domov není barevně harmonický, můžeme v něm pociťovat vnitřní neklid. Výběr těch správných barev přitom není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Každá barva nabízí nespočet různých odstínů, které mohou působit zcela jinak při umělém osvětlení, nebo se navzájem ovlivňovat.

V první řadě je potřeba rozlišovat mezi teplými a studenými barvami, přičemž je nutné si uvědomit, že každá barva může mít svůj studený či teplý podtón. Studené a teplé odstíny se obvykle navzájem ruší, případně zcela ovlivní jejich vnímání. „Třeba teplá kašmírová barva za modrou sedačkou zezelená a působí jedovatě. Šedá v blízkosti zelené bude působit červeně. Úzké pruhy komplementárních barev vedle sebe budou vypadat všechny jako šedé,“ udává příklad interiérová designérka Ana Alačková.

Barvy v interiéru

Autor: Shutterstock.com

Jedním z největších omylů je podle designérky nevhodná kombinace barev a osvětlení. „Dopoledne vymalujeme, večer rozsvítíme a zjistíme, že je průšvih na světě. Osvětlení totiž výrazně ovlivňuje vnímání barev,“ vysvětluje Ana Alačková. Stejně jako v případě barev, tak i u světla rozlišujeme různou teplotu: zatímco teplé světlo zvyšuje intenzitu a zářivost teplých odstínů, studené barvy pod jeho vlivem působí tlumeně a šednou. „Studené světlo zase potlačuje výraznost teplých barev, zeslabuje je. Studeným barvám naopak přidává nejen intenzitu, ale i třpyt,“ dodává designérka.

Barvy v interiéru

Autor: Shutterstock.com

V dnešní době hojně používané monochromatické ladění interiérů v různých odstínech jedné barvy je výborným podkladem pro boho, hygge či podobný styl. „Chyba nastává v okamžiku, kdy prostor začne působit monotónně z důvodu použití nevýrazných povrchů. Akcent a dynamiku dodají různé struktury. Výrazný koberec, vlněný přehoz, strukturované povlaky dekoračních polštářů, výrazná kresba nábytku,“ říká Ana Alačková s tím, že špetkou výrazné barvy potřebuje okořenit i tolik oblíbený styl skandinávský.

Barvy v interiéru

Autor: Shutterstock.com

Stručný postup, jak vybírat barvy do interiéru a vyhnout se přitom chybám, nám poskytla Ing. Martina Karafiátová z ateliéru StAr:

  • při vybírání barevných schémat pro bydlení je dobré začít barvami největších ploch (podlaha, stěny, velký nábytek, závěsy), a ty k sobě ladit

  • tyto velké plochy pojímat v neutrálních odstínech, a pokud chceme přidat akcent, pak stačí třeba max. 20 % z tohoto celku (příliš mnoho barevných akcentů v prostoru vypadá nesourodě)

  • je dobré si říci, zda budu vše ladit do studených, či teplých odstínů (pozor – všechny barvy mohou mít studený, nebo naopak teplý podtón, takže je např. teplá nebo studená žlutá)

  • pro začátečníky je ideální vzít si např. v nějakém hobby marketu kartičky barevných škál interiérových barev, které se jim líbí, a hledat vše do interiéru podle nich

  • rovněž pomohou vzorky látek nebo podlahoviny, kousky dřevěných dýh apod.

  • když máme vzorky základních vybraných barev a vytvoříme si svůj „colour board“, je dobré je umístit do prostoru a pozorovat, jak se barvy mění při různém denním světle a při umělém osvětlení

  • finální dojem dotvoří textilie, na nichž je možné se barevně "vyřádit"; později můžeme pouhou výměnou látek a potahů vytvořit úplně jiný prostor

Komentáře

Načítám komentáře...