Návštěva: Zatím půl domu

Půldům
Foto: Projekt V Arhitektura

Autor: Oficiální zdroj

Tahle návštěva je nekompletní. Neukážeme vám dům zvenku, neukážeme ho celý. Proč? Protože je to zatím první fáze. Ke starému domu je přistavěna nová část, která funguje jako půldům, samostatná jednotka i jako rozšíření stávajícího prostoru.

Důležité je probrat i historii domu. Není tak stará. Zde v bosenském Sarajevu stojí už od osmdesátých let minulého století. Ovšem v průběhu let byl přestavován, přistavován, opravován. Vše živelně reagovalo na okamžité potřeby – ať to byla válka, nebo osoba na vozíčku. Ovšem všechny úpravy znamenaly znepřehlednění, zneprůchodnění, obtížné využívání.

Proto byl vytvořen společností Project V Architecture návrh, který zcela upraví celý dům pro vhodné používání, a to jak přístavbou, tak i rekonstrukcí stávající budovy. Fáze jsou dvě. Tu první vám představíme dnes. Druhá bude pokračovat v roce 2020.

První část je vyloženě dostavba domu, kdy k boční stěně původního domu byla připojena část se šikmou střechou, která v sobě obsahuje zajímavý prostor. Je vysoký a otevřený a horizontálně je rozdělený jen minimálně, když v patře je jen ochoz a malá odpočinková zóna. Stěny jsou dřevěné a ukrývají skříně, technické zázemí a výřezy pro okna, která se dají využívat pro sezení. Také tu je sedačka pro odpočinek, rozložitelná do dvojlůžka. Není to samoúčelné. V budoucnu se počítá, že v této části bude bydlet pečovatelka o vozíčkáře. I proto tato část vlastně není samostatným obývacím pokojem ani jídelnou. Je to jen jakési rozšíření, které se může i nemusí využívat.

Práce budou pokračovat s druhou částí přístavby, v níž bude kuchyň, a rekonstrukcí domu. Kompletní rekonstrukci interiéru doplní i úplná rekonstrukce obálky domu.

Komentáře

Načítám komentáře...