Ekologie na podlaze: rigidy nahrazují vinyly

Ekologické podlahové krytiny
Minerální podlahy Kährs SPC, kolekce Wood Design, dekor Taiga.

Autor: KPP

I když přírodní materiály na podlahu nevyhovují, ať už z jakéhokoli důvodu, lidé využívají často vinyl. Jenže to je zase stoprocentní ropný produkt, a to v dnešní době také není úplně ono. Nyní se stává velkým tématem takzvaný rigidní materiál, tedy takový, který obsahuje přírodní báze.

PVC role (polyvinylchlorid) a Luxury Vinyl Tiles (LVT), pro které se u nás vžily pojmy vinyly, jsou produktem vyráběným čistě z umělé hmoty, plastu. Zjednodušeně řečeno, základní surovinou vinylu je v podstatě ropa a podle množství přidávaných změkčovadel se dosahuje potřebné ohebnosti krytiny. Pro vinyl v rolích (PVC) se používá více změkčovadel, pro vinyl v dílcích (LVT) méně.

Rigidy jsou novou generací krytin, a ač se jim někdy říká nové vinyly, nejsou vyráběny z umělé hmoty, ale základní složkou je buď kamenivo (minerály), nebo dřevo, tedy obnovitelné suroviny. Výsledkem jsou dva druhy rigidů, a to minerální SPC krytiny (Stone polymer composite) s jádrem z drceného kameniva nebo dřevěné WPC podlahy (Wood plastic composite) s dřevitým jádrem. K tomuto základu se přidávají polymery, které zaručují, že krytina bude ohebná, protože SPC krytina jen s drceným kamenivem by byla de facto dlažba. Rigidy jsou vyráběny ve stejném formátu jako vinyly, ale neobsahují PVC, ftaláty ani změkčovadla. Mezi první minerální podlahy u nás patřily krytiny SPC Arbiton, které začalo KPP dovážet v loňském roce, nyní zařadil do svého sortimentu rigidy např. i tradiční švédský výrobce dřevěných krytin Kährs.

Jaké jsou typy konstrukcí rigidů?

Ekologické podlahové krytiny
Kährs SPC Arbiton, kolekce Amaron, Dub Grants

Autor: KPP

Rigidy se vyrábějí jen se zámkovými spoji. Konstrukce se od sebe liší výrobce od výrobce, základní je možnost volby mezi minerálním a dřevěným jádrem s tím, že minerální SPC krytiny jsou tvarově stabilnější oproti vinylům. Při konstrukci SPC krytin má výrobce možnost určit různé poměry mezi množstvím kameniva a přidaných polymerů, obecně lze říci, že čím více je použito kameniva, tím je podlaha tvarově stabilnější. Další možností je opatření spodní strany SPC krytiny protihlukovou podložku pro zvýšení akustického komfortu. Brzy by měla německá značka WINEO představit svou novou kolekci WINEO 600, která kombinuje výhody vinylů a SPC krytin - na minerálním jádru je vinylová vrstva, takže výsledkem je tvarově stabilní krytina s měkčí pochozí vrstvou díky vinylu. Konstrukce rigidů umožňuje výrobcům hrát si s různými kombinacemi.

V čem jsou rigidy lepší oproti vinylům?

SPC a WPC krytiny jsou ekologickými podlahami v mnoha směrech: Použité přírodní minerály jsou v souladu s trendem snižování emisí u podlahových krytin, protože mají nulové emise. Velmi nízký tepelný odpor znamená zase efektivnější využití podlahového vytápění, čímž klesá spotřeba energií. A na konci svého životného cyklu jsou rigidy plně recyklovatelné.

Zejména minerální SPC krytiny pak zaručují maximální odolnost a vyšší rozměrovou a tvarovou stabilitu. Oproti vinylovým podlahám jsou tvrdší, pevnější a méně náročné na kvalitu podkladu, přitom jsou příjemné na dotek. Nenáročnost na kvalitu podkladu je jedním z benefitů podlah SPC. Díky minerálnímu jádru nejsou tyto podlahy tak choulostivé a na rozdíl od klasických vinylů neprokreslí každou prasklinku či dolík v podkladu, zvládnou i vyšší zbytkovou vlhkost, takže je lze položit dříve. Jsou 100 % voděodolné a jejich vyšší tvarová stabilita než u vinylů eliminuje riziko vytváření spár.

WPC krytiny oproti SPC podlahám obsahují dřevité materiály, přesněji dřevitou moučku. Původní myšlenkou bylo využít výhody dřevitých materiálů (hlavně jejich dostupnost) a současně odstranit některé nedostatky dřevěných podlah, např. odolnost proti poškození. Vzhledově se WPC krytiny od SPC neliší, díky použité základní surovině má však SPC podlaha přece jen větší tvarovou stabilitu než krytiny WPC.

Ještě další krok k ekologii

Ekologické podlahové krytiny
Ekologická podlaha Wineo PURLINE 1500. Kolekce Wood XS, dekory Dub Island Moon a Dub Garden.

Autor: KPP

Kromě rigidů vznikají i podlahy z čistě přírodních surovin v podobě křídy, řepkového nebo ricinové oleje, jako je německý WINEO PURLINE, což je kategorie ekologických podlah. Němci dokonce používají termín bio podlahy. Ty jsou opět vyráběny ve stejných formátech jako vinyl, ale neobsahují PVC, a proto nepotřebují ani žádná změkčovadla. Zatímco PURLINE můžete na konci životního cyklu prakticky vyhodit do popelnice, do normálního směsného odpadu, protože je to čistě přírodní materiál, u vinylu musíte doložit, že byl ekologicky zlikvidován, je to plast, který by se jinak rozkládal stovky let.

Komentáře

Načítám komentáře...