Jak odstranit skvrny od trávy a letního ovoce

Skvrny na oblečení

Autor: Shutterstock.com

Konečně nastala ta příjemná sezona, kdy se můžeme válet v trávě a ládovat se čerstvým ovocem přímo ze zahrádky. Jen při pohledu do koše na špinavé prádlo nám už tolik do zpěvu nebývá. Opět nám tu straší nevypratelné skvrny.

Obtisky trávy zdobí zejména kalhoty a legíny malých dětí, které rády lezou všude po kolenou. Našim babičkám se osvědčilo namočit postižené oblečení na noc do mléka a pak teprve vyprat. Pokud nejde o příliš jemný, citlivý materiál, na skvrny od trávy ještě spolehlivěji zabere technický líh nebo citronová šťáva, případně ocet. Vyberte si jeden z těchto prostředků a vmasírujte ho do skvrny houbičkou. Nechte chvíli působit a poté prádlo vyperte v běžném programu v pračce.

Jahody

Autor: Shutterstock.com

Velice výhodným pomocníkem pro boj s letními skvrnami je žlučové mýdlo. Stojí pár korun, seženete ho v každé drogerii a využijete ho k odstranění skvrn nejrůznějšího původu. Žlučové mýdlo si poradí jak s trávou, tak s různými druhy ovoce a zeleniny, včetně třešní, broskví a rajčat. Skvrny pořádně namydlíte a oblečení necháte několik hodin odmočit ve vodě s trochou pracího prášku. Potom vyperete.

Mohlo by vás zajímat

Někdy jsou už skvrny ale natolik zaschlé, že na ně ani žlučové mýdlo nezabere. Potíž bývá hlavně se zaschlými skvrnami od ovoce, které hodně barví - jahody, třešně, borůvky. V tom případě můžete vyzkoušet poněkud drastickou, ale účinnou metodu, a totiž prolít látku vařící vodou z konvice. Pak opět odmočit a vyprat.

Ovocné skvrny se dají vyčistit i lihem nebo peroxidem vodíku - peroxid však můžeme použít výhradně na bílé prádlo. Pokud jsou skvrny po celém procesu čištění na světlém oblečení stále trochu viditelné, nechte je venku vyšisovat letním sluníčkem.

Komentáře

Načítám komentáře...