Kočka je šéf smečky aneb Společné soužití psa a kočky pod jednou střechou

Pes a kočka

Autor: Shutterstock.com

Máte-li doma pejska a chtěli byste si k němu pořídit ještě kočičku, možná máte obavy, jak se spolu snesou. Pokud dodržíte určitá pravidla ve výchově, výživě a přístupu, nemusíte se ničeho bát.

Zvykání kočky na psa a naopak je nejlepší v době, kdy jsou zvířátka ještě mladá. Ideální je pořídit si štěně a kotě zároveň. Budou společně vyrůstat a považovat se za "sourozence". I když pes třeba časem vyroste do velikých rozměrů, kočka v něm bude pořád vidět svého parťáka a nebude se ho bát. Z takového vztahu "odmalička" se rodí ony roztomilé fotografie zobrazující, jak kočka nerušeně spí na zádech odpočívajícího bernardýna.

Soužití nebývá problematické ani v případě, že přinesete kotě k již dospělému psovi. Pes je poslušný tvor, a navíc si rád hraje, takže každý nový element v domácnosti vítá s nadšením. Je jen nutné vysvětlit mu, že kotě není hračka, aby mu nechtěně neublížil. Zpočátku tedy budete muset oba hlídat a chování psa korigovat.

Pes a kočka

Autor: Shutterstock.com

Nejhůře si na nového chlupatého kamaráda zvykají dospělé kočky. Neplatí to pokaždé, protože kočičí povaha je individuální a nevyzpytatelná. Stane se, že kočka seniorka vyštve z domu jinou kočku, ale psa tiše toleruje. Jindy na něho prská a trvá jí déle, než ho akceptuje.

První setkání je klíčové

Důležitým okamžikem je první setkání zvířátek. Pokud nesete domů ke svému pejskovi kočičku, je důležité držet ji v ruce. Pohladit pejska a pak zároveň i kočičku. Pejska hlídejte, aby po kočce nevystartoval. Nedávejte ho na vodítko, mohl by vycítit, že se bojíte, a kočku si spojovat s negativními pocity. Pokud pořizujete ke kočce pejska, tak kočku by měl držet v náručí majitel a „nový“ pejsek by měl být na nižším místě. Buďte pozitivní a snažte mluvit veselým tónem.

Pes a kočka

Autor: Shutterstock.com

Kočka je šéf smečky

Je důležité, aby kočka byla při prvním setkání držena ve vyšší pozici. V hierarchii různých druhů si kočka vždy vybojuje vyšší postavení. Psi velmi často po chvilce kočku přijmou jako tu nadřazenou a nedráždí ji. Kočičce také proto dejte pelíšek na vyvýšené místo. Bude se tak cítit lépe.

Po příchodu nového zvířecího člena domácnosti je důležité starší zvíře neodstrčit, aby nezačalo žárlit. Oběma se věnujte stejně. První dny byste je neměli nechávat samotné. Koťátkům raději také ostříhejte drápky, aby pejska omylem při hrách nezranila. Kočkolit nechávejte mimo dosah pejsků, protože se může stát, že by kočičí trus mohl sníst.

Pes a kočka

Autor: Shutterstock.com

Zásady krmení

První dny je nutné obě zvířata krmit odděleně, nejlépe v jiných místnostech. Nejprve se ale vždy najezte vy. I když je kočka "šéfem" psa, tak hlavní místo ve smečce patří vám.

Vždy hlídejte, aby pes i kočka vše snědli. Pokud ne, tak krmivo uschovejte mimo jejich dosah. „Rozhodně není dobré je krmit stejnou potravou. Pes a kočka potřebují rozdílnou stravu. Kočka potřebuje stravu více bohatou na tuky a bílkoviny. Psi kromě bílkovin mají v krmivu zastoupenou například i zeleninu. Pejsci krmení kočičí stravou mohou velmi rychle přibývat na váze, a to může vést k závažným zdravotním problémům. Volte pro oba potravu jim určenou, ale rozhodně nešetřete na kvalitě. Ideální jsou produkty bez chemie a s přídavkem probiotik, které jsou dobré pro podporu jejich imunity,“ říká odborník na psí a kočičí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Mohlo by vás zajímat

„Hlídejte také, aby pejsek nechodil do kočičí misky. Psi nejsou na rozdíl od koček vybíraví v jídle a snědí, co jim přijde pod čumák. Misku můžete proto kočce dávat do vyvýšených míst, kam pes nevyskočí. Pokud vám to prostor v bytě či domě dovoluje, krmte zvířata v oddělených místnostech,“ dodává Švihálek.

Komentáře

Načítám komentáře...