Jak vyprat skvrny od vajec

Rozbité vejce

Autor: Shutterstock.com

Nemusejí být ani Velikonoce, aby doma došlo k malé nehodě a syrové vejce skončilo na podlaze, ukáplo na ubrus, nebo dokonce na oblečení. Jednat musíme rychle, protože jakmile vajíčko zaschne, fleku se už snadno nezbavíme.

Utřít rozbité vajíčko z podlahy je pěkná patlanice. Práci si usnadníte, když ho posypete solí a necháte chvilku působit. Bílek se tím zatáhne a vejce půjde lépe nabrat třeba na lopatku.

Stejný postup můžete uplatnit i v případě, že vajíčko skončí na koberci či jiné textilii. S pomocí soli se vám podaří odstranit "to nejhorší". Nasolené vejce z tkaniny jemně vykartáčujete. Pořád vám ale zbude skvrna, protože část bílku či žloutku se už do látky vpila.

Ruční praní

Autor: Shutterstock.com

Skvrnu se rozhodně nesnažte vyčistit horkou vodou, bílkoviny obsažené ve vejci by se srazily a už by je nešlo odstranit vůbec. Na citlivé přírodní materiály, jako je len, hedvábí nebo vlna, použijte jen vlažnou vodu se solí. Nechte půl hodiny působit a pak jemně vydrhněte kartáčkem. Na odolnější textilie a látky, u nichž se nebojíte o ztrátu barvy, můžete zkusit roztok glycerinu nebo čpavku (asi 1 lžíce na půl hrnku vlažné vody). Glycerin by měl zabrat i na skvrny od vajec, které už zaschly.

Mohlo by vás zajímat

V případě oblečení se ujistěte, že se vám podařilo skvrnu od žloutků opravdu dokonale vyčistit v ruce, než ho dáte do pračky. Horká voda by ji zaprala a už byste ji dolů ničím nedostali. Stejný efekt bude mít i horký vzduch v sušičce a žehlení.

Komentáře

Načítám komentáře...