Podle čeho poznáte kvalitní povlečení?

Ložní povlečení
Povlečení Lilac z dílny uznávané módní návrhářky Blanky Matragi.

Autor: Matějovský a.s.

Zajímá vás, jak při nákupu rozeznat kvalitní povlečení od nekvalitního? Přinášíme vám několik základních, ale velmi užitečných rad a tipů, které výběr ložního povlečení usnadní.

Hledáte to nejlepší? Vsaďte na přírodu!

Pokud chcete do ložnice pořídit opravdu kvalitní kousek, vyhněte se levným umělým materiálům, jako jsou mikrovlákno nebo mikroplyš. Jedná se o povlečení ze 100% polyesteru, který není pro tyto účely vůbec vhodný – nedrží tvar ani barvy, navíc je neprodyšný - klouže, lepí se, elektrizuje, a v případě toho nejlevnějšího zboží z dovozu může být i zdravotně závadný. Vždy preferujte povlečení z přírodních materiálů, jako je bavlna, len či bambus.

Kvalitní povlečení
Dvoubarevné provedení povlečení je čím dál tím oblíbenější.

Autor: Matějovský a.s.

Co definuje kvalitní látku?

Kvalitní povlečení lze rozpoznat už na první pohled. Vlákna mají být tenká a dlouhá, látka by měla být hladká, pevná a bez výraznějších mezer, uzlíků nebo žmolků. Povlečení s velkými mezerami mezi vlákny se po prvním praní srazí a zdeformuje, žmolky se po vyprání zvětší a povlečení nebude na omak ani na pohled zrovna ideální.

Kvalitní povlečení
Užijte si kouzelné snění s romantickým povlečením Grace.

Autor: Matějovský a.s.

Nevybírejte podle gramáže

Velkou chybou je hodnotit kvalitu materiálu podle uvedené gramáže. Více totiž závisí na použité přízi. Kvalitní jemné příze mají nižší gramáž než tlustá a roztřepená vlákna těch levných. Proto je při výběru třeba sledovat zejména samotnou látku, a ne pouze údaje a informace na etiketě.

Náš tip:Dopřejte si královský spánek

Kvalitní povlečení
O tom, že v jednoduchosti je krása, vás přesvědčí povlečení Pierre.

Autor: Matějovský a.s.

Kvalitní povlečení
Ložní povlečení je opatřeno komfortním zipovým uzávěrem.

Autor: Matějovský a.s.

Lákadla v podobě „nežehlivých“ úprav

Vidina povlečení, které vyperete, usušíte a složíte do skříně bez žehlení, je velmi lákavá. Víte však, co taková nežehlivá úprava je a jak se jí docílí? Aby přírodní látka nevyžadovala žehlení, je zapotřebí náročných chemických úprav a procesů, které nejčastěji znamenají louhování v agresivních roztocích (močovina, formaldehyd), které naruší strukturu vlákna. Vlákna jsou poté slabá a poddajná a povlečení skoro není potřeba žehlit. Cenou za to je však hrubší omak, nižší pevnost a životnost látky a kvůli použitým chemikáliím také zdravotní rizika. Raději si osvojte pár tipů a triků, které vám údržbu usnadní.

Kvalitní povlečení
Povlečení bavlna deluxe digitál je tištěno nejmodernějším digitálním tiskem.

Autor: Matějovský a.s.

Není potisk jako potisk

Existuje nejen mnoho druhů materiálů ložního povlečení, ale také různé druhy potisků. Jak poznat rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním? Látka by na omak neměla být příliš tuhá. „K potisku jako jedni z mála výrobců používáme ekologické reaktivní barvy, které reagují s vláknem, probarví ho do hloubky a tím vytvoří velmi dobré spojení mezi barvivem a látkou. Ta se tak ještě více zušlechtí a barvy jsou i po mnoha vypráních stále stejně syté a zářivé,“ popisuje Kateřina Vařechová, obchodní ředitelka společnosti Matějovský. Příliš tuhý a umělý omak naznačuje použití levných barev, které jsou pouze na povrchu a praním postupně blednou a tvrdnou ještě více. O kvalitě potisku často napoví i samotná cena výrobku.

Čtěte dále:Poradíme vám, jak vybrat kuchyňské utěrky, které budete chtít mít vždy po ruce

Podle čeho vybíráte kvalitní povlečení vy?

Komentáře

Načítám komentáře...