Stojánkové baterie

Stojánkové baterie

Za poslední desetiletí prošlo nejmarkantnějším vývojem zařízení koupelny. Od obyčejného lavoru se džbánem na vodu a necek přes nejrůznější dokonalé i méně funkční vynálezy pro očistu těla až po dnešní technicky bezchybné a designově ucelené kolekce zařizovacích předmětů. Jen málokdo už dnes popřemýšlí nad tak...

Za poslední desetiletí prošlo nejmarkantnějším vývojem zařízení koupelny. Od obyčejného lavoru se džbánem na vodu a necek přes nejrůznější dokonalé i méně funkční vynálezy pro očistu těla až po dnešní technicky bezchybné a designově ucelené kolekce zařizovacích předmětů.

Jen málokdo už dnes popřemýšlí nad tak standardním objektem, jako je umyvadlová baterie. Přitom i ona samozřejmě prošla značným vývojem. Funkce technicky méně dokonalých baterií byla vylepšena až s vynálezem kartuše, díky které vznikla i první páková baterie. Bylo pak už jen otázkou času, jaké nápady se zrodí v hlavách návrhářů. Nezůstalo jen u tvarů, na svět přišly další modely s odlišnou instalací – vysoké oblibě se začaly těšit stojánkové baterie.

Proč stojánková baterie?
Důvodů bylo hned několik. S novými tvary umyvadel bylo zapotřebí najít i další možnosti přívodu vody a stojánková baterie byla ideálním řešením. Navíc tvoří s umyvadlem kompaktní celek, což je samozřejmě příjemné na pohled.

Vedle nejrozšířenějších pákových modelů jsou v nabídce také kohoutkové a bezdotykové typy. Při výběru je nejpodstatnější délka výtokového ramene, které by mělo dostatečně zasahovat nad mycí prostor tak, aby si uživatel mohl pohodlně umýt ruce a voda při napouštění zbytečně necákala ven. U většiny typů je rameno stabilní, vybrat si ale můžeme i otáčecí variantu. Výhodou stojánkové baterie je ovládání výpusti, páčka je totiž součástí baterie, takže uživatel může pohodlně uzavřít nebo otevřít výpusť a nemusí hledat jiné řešení např. běžným špuntem, který pak překáží nebo esteticky nevyhovuje.

Vše je o souvislostech
Chceme-li si pořídit stojánkovou baterii, pak musíme zároveň zvolit správné umyvadlo. To musí mít připravený otvor pro její instalaci. Existují buď jednootvorové, nebo tříotvorové baterie, které se zasazují do předem připravených děr v umyvadle a následně připojují pomocí trubiček nebo hadiček.

Vzhled umyvadlové baterie zpravidla bývá určujícím pro ostatní baterie v koupelně. Nejjednodušší a zaručenou možností je pořídit si k umyvadlu baterii doporučenou výrobcem. Zpravidla to bývá ucelený set z pera stejného návrháře. Kromě toho, že je dokonale sladěn, vyhovuje i rozměrově.

O něco náročnější je vybrat si stojánkovou baterii podle vlastního uvážení. V takovém případě záleží jen na uživatelově citu a smyslu pro krásu. Nabízeny jsou baterie v rustikálním, retro i moderním minimalistickém stylu, k oblíbeným a často vyhledávaným už dlouhá léta patří lesklý chrom nebo pravý nerez. Na své si přijdou i vyznavači zlatých, zašlých a jiných
povrchů.

Vybírejte s ohledem na:
1. délku výtokového ramene
2. vzhled, baterie by měla s umyvadlem působit kompaktně
3. povrchovou úpravu

-td-
Foto: archiv

Komentáře

Načítám komentáře...