Renovace van

Renovace van

Zatímco změnit zařízení obývacího pokoje je zejména otázkou finanční, za proměnou koupelny kromě nákupu nového vybavení jsou ukryty stavební práce. Prach, špína a problémy, které zpravidla při rekonstrukci koupelny nastanou, bývají dostatečným argumentem k tomu, že se přestavba odsouvá na dobu neurčitou. A časem zašlé...

Zatímco změnit zařízení obývacího pokoje je zejména otázkou finanční, za proměnou koupelny kromě nákupu nového vybavení jsou ukryty stavební práce. Prach, špína a problémy, které zpravidla při rekonstrukci koupelny nastanou, bývají dostatečným argumentem k tomu, že se přestavba odsouvá na dobu neurčitou. A časem zašlé zařizovací předměty se raději opravují.

Netýká se to umyvadla nebo koupelnové skříňky, jejich výměna je celkem snadná, renovace se provádějí na vaničkách sprchových koutů a na vanách.

Poznej materiál
Rozhodnete-li se pro takovou renovaci, pak je v první řadě důležité ujasnit si, z jakého materiálu je vana nebo sprchová vanička vyrobena. Nejčastěji se používá akrylát nebo smaltovaná ocel, v menší míře nabízejí výrobci vlastní materiály. Zpravidla to bývají vylepšené akryláty, tedy akrylát s příměsí, která zaručuje materiálu delší trvanlivost, odolnost apod. Každý výrobce má takový materiál pod vlastním názvem, při koupi je proto důležité věnovat pozornost obchodnímu názvu a zároveň se informovat o možnostech jeho oprav.

K věci
Obecně platí, že na všech materiálech lze opravovat pouze místní poškození. Tedy lehké poškrábání, případně menší trhlinky. Jen tyto nesrovnalosti lze totiž s dobrým výsledkem zamaskovat. Oprava se provádí přebroušením, místním natřením a vyleštěním. I tehdy ale musí uživatel počítat, že zásah vydrží při běžném namáhání jen určitou dobu. K renovaci jsou určeny speciální opravné sady, jejichž výběr se řídí materiálem, ze kterého je produkt vyroben. Práci by měl provádět vyškolený odborník, který má s opravami zkušenosti.

Vzhledem k náročné instalaci vany nebo sprchového koutu bychom se proto od začátku měli informovat na kvalitu materiálu, opravit totiž nelze jeho únava a nestálobarevnost. Proto je lepší na počátku investovat sice vyšší částku, zato za kvalitní produkt. Většina renomovaných výrobců navíc garantuje i několikaletou záruku.

Při renovaci vany nebo sprchové vaničky:
1. Ujistěte se, z jakého materiálu jsou vyrobeny
2. Podle toho zvolte opravnou sadu
3. Opravit lze pouze místní poškození
4. Renovaci by měl provádět vyškolený odborník

-td-
Foto: Axor

Komentáře

Načítám komentáře...