Termostatické baterie: Teplota vody pod kontrolou

Termostatické baterie: Teplota vody pod kontrolou

Jak dlouho točíte páčkou vodovodní baterie, než konečně začne téct voda teplá tak akorát? Docílit správné teploty vody je někdy boj.

Ledová sprcha, nebo naopak příliš horká - to je šok, který mnohdy zažíváme, než se nám podaří namixovat správnou teplotu vody. Větší komfort nám mohou zajistit termostatické baterie. Jen ty totiž dokáží vyrovnat výkyvy tlaku v potrubí a zajistit to, že poteče voda s teplotou, kterou si sami nastavíme.

Umožňuje to důmyslná technologie integrovaná do zařízení, která umí smíchat vodu na požadovanou teplotu, přičemž hodnota vycházejícího proudu vody se změní pouze v případě, že uživatel sám zvolí jinou teplotu.

Umístění a použití

Termostatické provedení je velmi praktické v domácnostech s dětmi nebo tam, kde jsou starší lidé či osoby se sníženou manipulační schopností. Chybět by neměly ve sprchovém koutě a u vany. Je to z toho důvodu, že právě v těchto zařízeních myjeme celé tělo a některé části jsou na teplotní změny více náchylné než ruce při běžném mytí. Také předcházíme opaření, kdybychom náhodou ve sprchovém koutě zavadili o páku. Termostatickou baterii si můžeme pořídit i k umyvadlu, ale zde její užitnost pravděpodobně neoceníme na sto procent. Kde by ale bezpochyby dobře posloužila, je dřez. Hledejme tedy kuchyňské provedení.

Skryté části

Termostatické baterie jsou k dostání také v podomítkovém provedení. Tyto typy mají stejnou funkci, liší se jen způsobem montáže – „vnitřnosti“ se instalují pod omítku, takže nad obklad vystupují pouze regulační ventil teploty a ventil na spuštění vody. Toto provedení má nízkou stavební výšku, což je výhodné zejména do sprchových koutů a doporučuje se instalovat pouze v případě, že se předělává celá koupelna a počítá se se sekáním do zdi. Ten, kdo uvažuje o koupi termostatické baterie dodatečně, pouze ke zlepšení komfortu, volí klasické provedení.

Nezvratné přednosti

V základní poloze může uživatel nastavit teplotu vody až do 38 °C. Kdo chce teplotu vyšší, musí zmáčknout pojistku, která dovolí pustit vodu s vyšší teplotou. Některé modely mají navíc zónu za 38 °C vroubkovanou, takže pokud uživatel otáčí kohoutkem v této oblasti, cítí lehké drhnutí. To ho upozorňuje, že hrozí nebezpečí opaření. Je to výhodné například, když si myjete vlasy a máte oči plné vody a mýdla.

Možnost okamžité regulace teploty a automatické rychlé reakce na změny parametrů v potrubí uživateli ušetří značné množství vody, což se samozřejmě odrazí i v rodinném rozpočtu. Aby byla efektivnost úspory vody ještě vyšší, umisťují výrobci do termostatických baterií také šetřiče a omezovače průtoku vody podobně jako do pákových baterií.

Ptejte se:

  • zda bude zvolený model fungovat ve vaší domácnosti v závislosti na zdroji ohřevu vody
  • na kvalitu (použitou kartuši, zárukou může být i renomé výrobce)
  • na záruku a případný servis

Máme na to?

Ceny termostatických baterií jsou v porovnání s pákovými nebo kohoutkovými modely (ve standardní třídě) o něco vyšší. Při výběru je však nutné zohlednit všechny jejich výhody a rovněž úsporu vody. V konečném výsledku dojdete k závěru, že se počáteční vyšší cena během krátké doby vrátí.

Jak funguje?

Uvnitř termostatické baterie je na jedné straně válcovitého odlitku ventil ovládání průtoku vody a na druhé straně samotné směšovací zařízení. Existují tři způsoby, kterými se v armaturách teplota vody reguluje. Nejrozšířenější a také nejrychleji reagujícím typem jsou baterie, kde se používá vysoce roztažný vosk. Ten se v závislosti na teplotě roztahuje nebo smršťuje. Existují také kapalinové termostaty, u nichž se využívá kapalina, která při změně teploty mění svůj objem. Posledním typem jsou bimetalové termostaty, které fungují na principu rozdílné roztažnosti dvou různých kovů.

-zal-
Foto: Sapho
 

Komentáře

Načítám komentáře...